Takrat 14-letni fant je bil zaradi skolioze operiran leta 2018 v Ortopedski bolnišnici Valdoltra, po posegu je postal paraplegik. Kot je za 24 ur povedal odvetnik fantove družine, David Sluga, staršem ni bilo pred operacijo povedano nič o možnih zapletih, v podpis naj bi jim celo dali prazen obrazec. “Po mojih podatkih je prišlo do nekih senzoričnih izpadov, nevroloških izpadov, na katere se operater, anesteziolog, kdor koli, ekipa ni ustrezno in takoj odzvala,” je za medij povedal odvetnik, ki je razložil, da tudi pooperativno zdravljenje ni bilo ustrezno.
V Valdoltri navedbe zanikajo
“V Ortopedski bolnišnici Valdoltra obžalujemo, da je pri operativnem zdravljenju našega pacienta prišlo do zapleta s hudimi posledicami. Šlo je za zelo zahteven in tvegan operativni poseg, pri katerem, tudi ob brezhibno izvedenem posegu in ustrezni nadaljnji oskrbi, obstaja možnost, da nastopijo zapleti,” so na naše vprašanje, kako komentirajo zadevo, odgovorili v Valdoltri, kjer pravijo, da so bili pacient in njegovi starši o možnih komplikacijah ustrezno poučeni, vključno z možnostjo trajne nevrološke okvare.
Odškodninski zahtevek so v bolnišnici, skupaj z mnenji ortopeda, anesteziologinje in nevrologa, ki so sodelovali pri operativnem posegu, ter predstojnice anestezijske dejavnosti posredovali zavarovalnici, pri kateri imajo ustrezno zavarovalno pogodbo za zavarovanje poklicne odgovornosti v zdravstvu z dogovorjeno zavarovalno vsoto 200.000,00 evrov. Zavarovalnica je po obravnavi zahtevka pooblaščencu odgovorila, da ni bila storjena strokovna napaka in da je bila pojasnilna dolžnost opravljena, kar pomeni, da ni podan pravni temelj odškodninske odgovornosti Ortopedske bolnišnice Valdoltra za nastali škodni dogodek. Enako stališče delijo v bolnišnici.
“Poudariti velja, da ni res, da operacija ni bila nujno potrebna. Nujno potrebna je bila zaradi hitre progresije ukrivljenosti hrbtenice, kar dokazujejo radiološki posnetki. Tovrstne krivine močno deformirajo prsni koš, zaradi česar se hitro razvije slabšanje pljučne funkcije in posledično srčne funkcije. Življenje pacientov s takšnimi deformacijami je v primerjavi z ostalo populacijo bistveno krajše, kar dokazujejo med drugim študije v svetovni literaturi. V literaturi je jasno napisano, da kljub vsem postopkom tekom operacije, ki so potrebni, lahko pride do nevrološkega zapleta. Možnost zapletov z nevrološko okvaro je sorazmerna z velikostjo krivine, kar se je žal zgodilo v omenjenem primeru,” so še pojasnili v bolnišnici, kjer zanikajo domnevo, da ni bila podana pacientu in njegovim staršem pojasnilna dolžnost. “O tem so bili obveščeni. Operater je neposredno pred operacijo komuniciral tudi z očetom pacienta in na izrecno vprašanje, ali lahko pride do nevroloških zapletov, povedal, da je to možno,” trdijo v Valdoltri.
V bolnišnici so dodali še, da zdravnik, ki je vodil operativni poseg, ni bil do sedaj nikoli obravnavan v postopku strokovnega nadzora. Glede drugih domnevnih slabih izhodov operativnega zdravljenja, o katerih krožijo domneve, pa da nimajo nobenih informacij, podatkov ali uradnih pritožb. Prav tako niso seznanjeni pri katerih pacientih naj bi domnevno prišlo do zapletov. “Temu primerno ne nameravamo v Ortopedski bolnišnici Valdoltra podajati dodatnih izjav o morebitnih domnevah do konca sodnega procesa,” so nam odgovorili.
Na ministrstvu s primerom niso bili seznanjeni
Kot so nam povedali na ministrstvu za zdravje, s konkretnim primerom v Sektorju za sisteme kakovosti in varnosti v zdravstvu niso bili seznanjeni. “Prav tako nismo prejeli prijave opozorilnega nevarnega dogodka v sistem sporočanja varnostnih odklonov s strani izvajalca zdravstvene dejavnosti, torej Ortopedske bolnišnice Valdoltra,” pravijo.
Na ministrstvu pojasnjujejo še, da pri analizi sedanjega procesa povezanega z opozorilnimi nevarnimi in drugimi škodljivimi dogodki s strani izvajalcev zaznavajo nizko stopnjo sporočanja, zato načrtujejo razvoj spletne platforme VAR-NET, katere namen je uspešnejše upravljanje z varnostnimi odkloni in tveganji v zdravstvu ter vzpostavitev obvladovanega sistema ukrepov.