Za koga so primerne multifokalne intraokularne leče?
Operacija sive mrene je najpogostejši poseg v očesni kirurgiji in lahko povrne vid, hkrati pa imamo ob posegu možnost tudi korekcije dioptrije. Zato se enkrat v življenju lahko odločamo o tem ali bi si vgradili lečo, s katero bomo videli dobro le na daleč (za blizu pa imeli očala) , ali lečo, s katero bomo videli brez očal na vse razdalje. Oftalmologa prof.dr.Marko Hawlina in dr. Petra Schollmayer sta nam na kratko predstavila nekaj osnovnih načel, ki lahko pomagajo pri tej odločitvi. Več informacij o tem je dostopnih na njihovi spletni strain www.hawlina.eu.
Kakšen vid nam omogoča operacija sive mrene na napotnico?
Po operacijah na napotnico z vstavitvijo monofokalnih leč je vid dober bodisi na daljavo ali na bližino, ne pa oboje. Odločitev o tem sprejme pacient pred operacijo, kirurg mu nato vstavi lečo, ki je bodisi prilagojena vidu na daljavo ali na blizu. Prav tako te leče ne odpravijo astigmatizma (laično cilindra), zaradi česar so po operaciji potrebna očala tako na daleč, kot na blizu.
Zdaj so na voljo tudi intraokularne leče, ki jih vgradite v oko in s katerimi lahko vrnete vid tako na daleč kot na blizu in istočasno odpravite še astigmatizem oz. cilinder?
Za te operacije smo v našem centru specializirani in o rezultatih kot vabljeni predavatelji poročamo tudi na mednarodnih kongresih. V zadnjem času se zaradi uspešnosti nove generacije multifokalnih in toričnih intraokularnih leč odloča vse več pacientov, ki želijo odpraviti potrebo po očalih, tudi če nimajo sive mrene. Mnogo ljudi z operacijo namreč predolgo odlaša, ker zmotno meni, da mora siva mrena “dozoreti”, da mora biti vid res slab preden se odločijo za operacijo. Danes to ni več potrebno, saj je operativni poseg neinvaziven in je lažje izvedljiv, če leča ni trda in gosto skaljena.
Kakšne so pravzaprav razlike med različnimi vrstami leč?
Nova tehnologija z najnovejšimi trifokalnimi lečami in lečami s podaljšanim goriščem (Extended Depth of Focus-EDOF) vrača vid praktično na vse razdalje in tudi korigira astigmatizem. Te leče so zelo natančno izdelane iz akrilata z diamantnimi rezili povsem individualno za vsakega pacienta posebej, zato so seveda tudi bistveno dražje od serijskih monofokalnih leč, ki jih vgrajujemo na napotnico. Pomembno je vedeti, da se intraokularne leče tekom let ne spremenijo in ostanejo doživljenjsko v očesu. Ker se dioptrija v zrelih letih spreminja zaradi sprememb v naši naravni leči, se to po zamenjavi naravne leče z akrilatno, ki se z leti ne spreminja, dioptrije kasneje ni potrebno prilagajati. Te leče tudi ne povzročajo imunskih reakcij, torej jih telo ne zavrne.
So vsi pacienti primerni za implantacijo multifokalnih ali toričnih leč in zakaj so ti posegi nadstandardni?
Ne, za te posege niso primerni vsi, predvsem je potrebno izključiti vso ostalo očesno patlogijo. Poleg tega je potrebno vedeti, da so ti posegi nadstandardni, podobno kot laserska odprava dioptrije, zato jih ZZZS ne krije. Ker je cilj pri teh posegih optimalen rezultat operacije brez dodatne korekcije z očali, je potrebno pred posegom res zelo natančno pregledati vse dejavnike, ki jih potrebujemo za odločitev o optimalni intraokularni leči, ki najbolj ustreza potrebam posameznega pacienta. Čeprav se zdi, da gre za enak poseg kot je standardna operacija sive mrene z drugačno lečo, pa temu še zdaleč ni tako. Gre za bistveno bolj kompleksen pristop in za optimalen rezultat je potrebno imeti veliko izkušenj, najsodobnejšo opremo ter si vzeti dovolj časa za bolnika, tako pred in tudi po operaciji.
Kaj vas vodi pri izbiri leč za posameznega pacienta?
Predvsem se najprej pogovorimo o vseh pričakovanjih pacienta glede vida, kakršnega si pacient želi po operaciji. Potrebno je skupaj s pacientom natančno in odkrito predelati vse prednosti in morebitne omejitve posameznih vrst leč preden se odločimo za operacijo. V našem centru imamo na voljo več vrst najkvalitetnejših leč vsaj 5 proizvajalcev, ki pa se v niansah nekoliko razlikujejo. Trifokalne leče omogočajo zelo oster bližinski vid že na razdalji od 35 cm in tudi vid na srednje razdalje in daljavo, pri nočni vožnji pa zaradi konstrukcije leč lahko v začetku povzročajo nekaj odsevov, ki v nekaj mesecih izginejo. Leče s takoimenovanim podaljšanim goriščem (EDOF) pa so zlasti primerne za tiste, ki veliko vozijo ponoči, zlasti za poklicne voznike, strojevodje, kapitane ali pilote. EDOF leče omogočajo dober vid tudi na bližino, a za razdalje nekako od 45 cm naprej, torej za tiste, ki večinoma delajo z računalnikom ali želijo dobro videti instrumente. To je le osnovna razlaga, vmes pa je še veliko nians, skratka, vsakemu pacientu se je potrebno prilagoditi in mu individualno izbrati zanj najprimernejšo lečo.
Kakšni pacienti za operacijo z multifokalnimi lečami niso primerni?
Pri starejših je zelo pogosta bolezen, ki se ji reče starostna degeneracija makule ali rumene pege. Podobno je pri bolnikih, ki imajo napredovali glavkom. Pri teh bolnikih z operacijo ni mogoče v celoti vrniti centralnega vida. Prav tako te leče niso primerne za bolnike z boleznimi očesne površine ali zelo suhim očesom, če teh stanj pred operacijo ne pozdravimo. Za bolnike s starostno degeneracijo makule so na voljo posebne intraokularne leče, ki povečajo sliko in omogočajo ohranitev ostanka vida na bližino. Sicer pa starost sama ni zadržek za implantacijo multifokalnih leč, če je oko sicer zdravo. Naša najstarejša zadovoljna pacientka se je operirala pri 92 letih in danes, pri 95 letih še vedno lepo vidi brez očal na vse razdalje.
Kaj menite o potovanju slovenskih pacientov na Hrvaško in pretiranem reklamiranju ?
Danes ni niti enega strokovnega ali finančnega razloga, da bi naši bolniki hodili na operacije oči na Hrvaško. Reklama in pojavljanje v družbenih omrežjih pa sta danes žal postala zunanji odsev kvalitete. Če te ljudje ne vidijo v teh medijih, ne obstajaš, zato je to do neke mere nujno. A za medicinsko stroko ni primerno oglaševanje z raznimi “akcijami” in s sezonskimi popusti, kot to žal pogosto vidimo pri nekaterih zelo komercialno naravnanih centrih, kjer je kvantiteta pogosto pomembnejša od kvalitete. Ker se v medijih ne pojavljamo na tak način, nas je nekoliko presenetila medalja Qudal, ki jo na podlagi neodvisne anonimne raziskave uporabnikov podeljuje švicarsko podjetje Icertias. Te medalje ni mogoče kupiti, ampak jo to podjetje dodeli družbam, ki so na svojem področju dosegle najvišjo kvaliteto po mnenju uporabnikov ( https: //www. icertias. com/laureates).
S podelitvijo te medalje in še dodatne medalje Customers Friend, v letu 2020 dokazujemo, da smo trajno zavezani kvaliteti in odgovornosti do naših pacientov. Najboljša reklama je objektivno informiranje, etika, dolgoletne izkušnje in dolgoročna skrb za svoje paciente.Oglasno sporočilo.