Odprtje informacijsko-interpretacijske točke Arheološkega parka Kašler

Deli novico s tvojimi prijatelji

Včera so odprli in predstavili urejen arheološki park Kašler pri Kortah nad Izolo, ki je eden izmed dosežkov projekta Kaštelir – Prazgodovinska gradišča in etnobotanika za trajnostni turizem in razvoj podeželja – od Krasa (preko Brkinov, Čičarije in Istre) do Kvarnerja, financiranega iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru Programa sodelovanja Interreg Slovenija – Hrvaška (v nadaljevanju Kaštelir). Aktivna izvedba projekta Kaštelir se je začela oktobra 2018 in se junija letos uspešno zaključuje s slavnostnim odprtjem informacijske točke ter arheološkega parka. Trak sta prerezala župan Občine Izola Danilo Markočič in predsednik Krajevne skupnosti Korte, Edi Kleva.

 width=Danilo Markočič, župan Občine Izola, je ob tem povedal: »Ureditev gradišča z vzpostavljenimi učnimi arheo-botaničnimi potmi predstavlja za Izolo dodano vrednost na področju turizma in ohranjanja kulturne dediščine podeželja. Vesel sem, da so bila v okviru projekta obujena že skoraj pozabljena gradišča in povezana s preostalimi kaštelirji v unikatno celostno ponudbo, ki bo svoj pečat dala tudi Izoli.«

 

Aktivnosti in rezultati projekta Kaštelir so bili odlično sprejeti tudi med občani in Kortežani. Letos je bila v okviru projektnih dejavnosti izdana slikanica Sveti meč pravice avtorice Tine Rožac, ki bralcu skozi zgodbo o načinu življenja nekdanjih prebivalcev kaštelirjev na zanimiv in privlačen način približa njihovo kulturo. Knjiga je na voljo v štirih jezikih in brezplačno dostopna na spletni strani Občine Izola ter v tiskani različici v informacijski točki zadružnega doma v Kortah. Oblikovani so bili avtorski spominki, kot npr. kašlerski gonič, najbolj znana najdba na gradišču v Kortah. Vsekakor pa je najtrajnostnejši dosežek to, da so projektni partnerji z vsemi aktivnostmi spodbudili zanimanje za kulturno dediščino pri ljudeh in vplivali na večjo prepoznavnost območja ter težnjo k nadaljnjemu ohranjanju teh danosti.

 width=Astrid Prašnikar, vodja projekta Kaštelir pri vodilnem partnerju je predstavila projekt in njegove temeljne dosežke: »Glavni namen projekta je bilo aktivno ohranjati dediščino gradišč, in sicer z njihovim ovrednotenjem, zaščito, oživitvijo ter promocijo. S projektom smo predstaviti tudi tedanji način življenja – preko tradicionalne uporabe avtohtonih rastlin ter gojenja starih rastlinskih sort (botanika in etnobotanika). Z delavnicami, festivali, tematskimi potmi, novimi turističnimi produkti in usposabljanji prebivalcev, obiskovalcev ter turističnih vodnikov smo obudili starodavno povezanost ljudi z rastlinami. Dediščina je sedaj predstavljena na sodoben način z usmerjevalnimi informacijskimi tablami, 3D-prikazi, t. i. AR-aplikacijami (obogatena resničnost) in mobilno aplikacijo, ki nas popelje po Deželi prazgodovinskih gradič – kaštelirjev. Vanjo je vključenih 24 gradišč na slovenski in prav toliko na hrvaški strani, osem botaničnih poti ter druga naravna in kulturna dediščina, ponudniki lokalnih pridelkov in izdelkov ter štiri informacijsko-interpretacijske točke (poleg Kort še Štanjel, Rašpor in Vela Ozida), ki so postale lokalni arheološki parki. V okviru projekta so nastali tudi digitalni turistični vodič, botanični vodič in slikanica. Zasnovano je bilo prazgodovinsko doživetje, ki poleg obiska gradišč vključuje tudi ponudbo prazgodovinske jedi, postrežene v posodi, kakršno so uporabljali nekoč. Ta je oblikovana tudi kot spominek, ki ga izdelujejo v socialno- varstvenem Domu na Krasu.«

 width=O vsebini novega arheološkega parka Kašler je spregovoril dr. Luka Juri, direktor Pokrajinskega muzeja Koper, ki prevzema upravljanje arheološkega parka: »Park predstavlja veliko pridobitev za vse občane in tudi pokrajinski muzej, saj je njegova vsebina zanimiva za širok spekter ciljnih skupin, od otrok, mladine do odraslih in starejših, predvsem pa je pomemben z vidika razvoja butičnega in trajnostnega turizma. K ureditvi se je pristopilo s pripravo upravljavskega načrta, v katerega se je vključilo znanje in izkušnje tako stroke kot lokalnih prebivalcev«.

 

Informacijska točka, ki je urejena v notranjosti Zadružnega doma Korte, bo služila kot izhodišče za vodene oglede arheološkega parka, ki ga lahko obiskovalec obišče tudi samostojno, s pomočjo usmerjevalnih tabel in mobilne aplikacije. V samem arheološkem parku so bile v okviru projekta urejene poti in vzorčno tudi tlakovane, mestoma so bili obnovljeni suhozidi in kažeta. Poleg navedenega je na koncu arheološkega parka tudi didaktnična točka z dvema arheopeskovnikoma, oder s sedišči za učilnico na prostem ali prireditveni prostor ter fotookvir s figuro kašlerskega goniča – za spominsko fotografijo.

 

Učinkovita izvedba projekta seveda ne bi bila možna brez sodelovanja in pomoči lokalnih prebivalcev, ki so ves čas tesno sodelovali z Občino Izola. Rozana Prešern in Slavica Hrvatin iz Turističnega in kulturnega društva Šparžin iz Kort sta poudarili, da so rezultati projekta že zaživeli med prebivalci.

 

»Ocenjujemo, da bodo tudi v prihodnje Kortežani stopili skupaj za ohranjanje, nadgrajevanje, promocijo in trženje raznovrstnih kakovostnih produktov projekta Kaštelir, ki prikazujejo celostno in zanimivo zgodbo preko predstavitve kulturne dediščine,« je dodala Rozana Prešern.

 

Vodja aktivnosti projekta v Občini Izola je bil Iztok Škerlič z Javnega zavoda za spodbujanje podjetništva in razvojnih projektov Občine Izola (JZP Izola).