Odziv piranskega župana glede dokapitalizacije Okolja Piran

Deli novico s tvojimi prijatelji

Odziv župana Občine Piran glede izjave Nadzornega odbora Občine Piran in obvestilo o izstopu nekaterih njenih članov

 

Župan Občine Piran Đenio Zadković se je odzval glede izjave Nadzornega odbora Občine Piran v povezavi s s sanacijskim načrtom in dokapitalizacijo Javnega podjetja OKOLJE Piran d.o.o. Ob tem so obvestili, da so iz Nadzornega odbora Občine Piran odstopili: Daniel Lovšin, Mojca Stegovec, Andrej Korenika in Divna Čelhar.

 

Župan Občine Piran je dne 28.6.2021 sklical sejo Občinskega sveta za dne 8.7.2021, na kateri predlaga, da se Občinski svet Občine Piran med drugim seznani s sanacijskim načrtom Javnega podjetja OKOLJE Piran d.o.o. in da sprejme sklep o njegovi dokapitalizaciji. Za vložitev predloga za dokapitalizacijo se je župan odločil kljub temu, da je dne 23.6.2021 prejel obvestilo Nadzornega odbora Občine Piran, s katerim ga le ta obvešča, da je Računskemu sodišču Republike Slovenije podalo pobudo za revizijo Javnega podjetja Okolje Piran d.o.o. in Občine Piran in da je Nadzorni odbor Občine Piran predlagal, da Občinski svet Občine Piran odloži sprejem odločitve glede dokapitalizacije vse do prejema odziva Računskega sodišča RS.

 

V zvezi z navedenim je podal župan sledeča pojasnila, ki jih objavljamo v celoti:

 

»Iz sanacijskega načrta, ki ga je pripravilo poslovodstvo družbe Javno podjetje OKOLJE Piran d.o.o. izhaja potreba po izvedbi dokapitalizacije, ki pa ni edini sanacijski ukrep, na podlagi katerega se bo zagotovilo ekonomsko vzdržno in samostojno delovanje javnega podjetja ob sočasni kakovosti izvajanja javne službe. Zaradi navedenega seveda že samo z izvedbo dokapitalizacije ne bodo zagotovljena sredstva za 100% poplačilo vseh upnikov, ampak bo zagotovljen del sredstev, ki bo že kratkoročno omogočil nižje stroške poslovanja in povečanje bonitetne ocene družbe.  Za izvedbo ostalih ukrepov pa so v predlogu sklepa o seznanitvi s sanacijskim načrtom podane usmeritve za zagotovitev sredstev v proračunu za leto 2022 (za potrebe odkupa projekta Košta) in za nadaljevanje aktivnosti, potrebne za dezinvestiranje objekta Fornače 33.

 

Župan se je po proučitvi vsega relevantnega gradiva, posredovanega s strani Javnega podjetja OKOLJE Piran d.o.o., odločil, da skliče sejo občinskega sveta, na kateri se bo občinski svet seznanil s sanacijskim načrtom in lahko zavzel stališče do njega, prav tako je edini pooblaščen, da odloči o tem, ali je predlagana dokapitalizacija potreben in primeren ukrep.

 

Župan ni sledil predlogu Nadzornega odbora Občine Piran, da se odloži odločanje o dokapitalizaciji iz sledečih razlogov:

 

– sredstva za predvideno dokapitalizacijo so predvidena v proračunu za letošnje leto,

 

– realno ni pričakovati, da se bo Računsko sodišče nemudoma odzvalo na pobudo in še letos izvedlo revizijo,

 

– Občina Piran je prejela pozitivno mnenje Ministrstva za finance v zvezi s priglašeno dovoljeno državno pomočjo v obliki nadomestila za izvajanje storitev splošnega gospodarskega pomena,

 

– iz elaborata prihodkov in stroškov izvajanja gospodarskih javnih služb jasno izhaja, da je javno podjetje v prikazanem obdobju prejemalo nezadostno plačilo za izvajanje javnih služb iz razloga zamrznitve cen komunalnih storitev ravnanja s komunalnimi odpadki in odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih ter padavinskih voda v preteklosti in se dokapitalizacija izvaja z namenom zagotovitve nadomestila za izvajanje storitev splošnega gospodarskega pomena,

 

– Javno podjetje OKOLJE Piran d.o.o. je redno revidirano – iz revizij pa izhaja jasna ocena stanja in sicer, da je javno podjetje finančno omejeno in da je potrebno izvesti ustrezne aktivnosti,

 

– za dokončno sanacijo je predvidenih več ukrepov, njihov skupni imenovalec pa je med drugim tudi izvedba dokapitalizacije – podana je ocena, da sanacija brez dokapitalizacije ni možna,

 

– s strani poslovodstva javnega podjetja so podana (in občinski svetnikom so posredovana) vsa pojasnila v zvezi s finančnimi učinki dokapitalizacije ter transparentno je prikazan tudi scenarij poplačila obveznosti s sredstvi, prejetimi preko dokapitalizacije.

 

Pri tem poudarjamo, da je župan na podlagi ustnih vprašanj članov nadzornega odbora na seji z dne 7.6.2021 zahteval dodatna pojasnila s strani poslovodstva Javnega podjetja OKOLJE Piran d.o.o. in jih tudi prejel (dodatna pojasnila so posredovana tudi občinskim svetnikom in dostopna na spletni strani). Prav tako je župan nadzornemu odboru posredoval sanacijski načrt in vmesno poročilo, dne 23.6.2021 pa je nadzornemu odboru posredoval tudi pojasnilo, da člani nadzornega odbora niso dolžni podpisati izjave o varovanju poslovne skrivnosti v zvezi s sanacijskim načrtom, saj so dolžni poslovno skrivnost varovati že na podlagi splošnih določil Zakona o lokalni samoupravi in Poslovnika o delu nadzornega odbora Občine Piran. Vsa dokumentacija se (od 14.6.2021)  fizično nahaja pri tajnici Nadzornega odbora in je na razpolago članom Nadzornega odbora.

 

Občinski svet kot skupščina bo tako imel na seji z dne 8.7.2021 možnost sprejeti jasno stališče do predlagane sanacije javnega podjetja, kakor tudi do njegove predvidene dokapitalizacije.«