Včeraj smo obeležili dan ozaveščanja o morskih psih, WWF (Svetovni sklad za naravo) pa je ob tem izdal ostro opozorilo:
Sredozemsko morje je eno najnevarnejših morij za morske pse in skate. Več kot polovici vrst morskih psov in skatov še vedno grozi izumrtje, populacije znanih vrst, kot sta kladiva in modri morski pes, pa so se zmanjšale za do 99 %.
»Morski psi niso le plenilci; izjemno pomembni so za ohranjanje zdravja in biotske raznovrstnosti morja,« je dejal Patrik Krstinić, vodja morskega programa WWF Adria.
»So ključni člen v prehranjevalni verigi Jadranskega morja – ohranjajo ravnovesje v morskem ekosistemu in uravnavajo populacije drugih organizmov. Njihova prisotnost prispeva k zdravju morja z odstranjevanjem bolnih in šibkih osebkov, s čimer preprečujejo širjenje bolezni in pomagajo ohranjati biotsko raznovrstnost. Ohranjanje teh vrst ni pomembno le za naravno ravnovesje, temveč tudi za prihodnje generacije, ki so odvisne od zdravega in bogatega morja.«
Številne grožnje za morske pse
Morski psi se soočajo s številnimi grožnjami: prekomernim ribolovom, izgubo habitata, onesnaževanjem, podnebnimi spremembami in slabim izvrševanjem predpisov, ki jih varujejo.
Temperature Sredozemskega morja se dvigujejo za 20 % hitreje od svetovnega povprečja, kar daje prednost invazivnim vrstam, kot so velike plamenke in modre rakovice, ki izpodrivajo avtohtono favno. Morski psi in skati kot glavni plenilci igrajo ključno vlogo pri nadzoru teh invazivnih vrst.
WWF si prizadeva preprečiti izumrtje morskih psov s sodelovanjem z lokalnimi skupnostmi, ribiči in institucijami po vsem Sredozemskem morju.
Po njihovih besedah je odgovor v sodelovanju s ključnimi deležniki, kot so ribiči, da bi našli rešitve za problem prekomernega ribolova, upravljali ciljno usmerjen ulov morskih psov in skatov ter zaščitili njihove ključne habitate, vključno s travniki pozejdonke in globokim morjem.
Novo odkrit habitat škrata v Jadranu, vrste morskega psa, za katero se je domnevalo, da je lokalno izumrla, daje upanje, da naša prizadevanja niso zaman.
Druga pobuda, ki jo izvajajo, je vzpostavitev platforme tShark. Platforma omogoča znanstvenikom in ribičem skupno spremljanje gibanja in navad morskih psov in skatov v Jadranskem in Sredozemskem morju, kar je ključnega pomena za njihovo ohranitev. Z zbiranjem podatkov o označenih živalih nam platforma daje vpogled v vedenje, navade in migracijske poti teh ogroženih vrst, s čimer ustvarja osnovo za učinkovito ohranjanje in trajnostno upravljanje ribištva.
WWF si prizadeva za boljšo zaščito morskih psov in krepitev malega obalnega ribolova, ki je odvisen od zdravih in bogatih morij. Z uvajanjem pametnejšega in manj škodljivega ribolovnega orodja, sprejemanjem odločitev na podlagi znanosti ter sodelovanjem z lokalnimi skupnostmi in ribiči WWF pomaga najti ravnovesje med varovanjem narave in varovanjem življenj ljudi, ki so odvisni od morja. Cilj je zagotoviti, da bodo lahko prihodnje generacije še naprej uživale v bogastvu morskega sveta – in živele od njega.