Raziskovalce rezervata je očarala njegova velikost. Ugotovili so namreč, da je morski mesec (Mola Mola) dolg približno dva metra in da tehta kakih 200 kilogramov. Gre za največjo ribo kostnico, prisotno v našem morju. Pri nas se je že večkrat pojavil, saj živi v celotnem Sredozemlju. Po vsej verjetnosti so ga tokrat privabile številne meduze, ki so trenutno prisotne v Tržaškem zalivu. Navadno se pojavljajo spomladi, ugotavljajo raziskovalci Miramarskega naravnega rezervata, letos pa se je, po vsej verjetnosti zaradi toplega morja, njihovo število povečalo tudi jeseni.
“Da ne omenjamo nepogrešljive silhuete, ki ribo loči od vseh njenih “družinskih članov”: okrogla oblika (kot oblika lune ali mlinskega kamna, od tod znanstveno ime “Mola mola”), sploščena ob straneh in podolgovata, zahvaljujoč dvema velikima hrbtnima plavutima,” so zapisali na svojem FB profilu.
Riba, ki se greje na soncu
Morski mesec, splošno znan kot Mola mola, je ena najbolj nenavadnih rib v oceanu. Zaradi okrogle, sploščene oblike spominjajo na mlinski kamen, latinsko mola. Oceanske sončne ribe najdemo v zmernih in tropskih regijah po vsem svetu. Pogosto jih vidimo blizu površja, kar je neverjetno mesto za opazovanje, ko se grejejo na soncu, da bi dvignili telesno temperaturo po globokih oceanskih potopih, včasih tudi do 600 metrov!
“Angleško ime (“Sunfish“) izhaja iz njene navade, da lebdi na gladini, pri čemer je izpostavljena ena stran telesa, in se greje na soncu, hkrati pa ponuja okusen obrok parazitov za ribe in ptice, ki se hranijo neposredno z njenega telesa,” piše na profilu rezervata Area Marina Protetta Miramare.
Več kot 3 metre dolga riba
Kot najtežja kostna riba na svetu lahko oceanska sončna ribica doseže največjo dolžino telesa več kot 3 metre, višino do 4 metre in tehta več kot 2 toni. Na njeni koži živijo različni zajedavci in organizmi, zato jih pogosto opazimo, kako jih čistijo različne ribe in celo morske ptice, ko lebdi na površini. Ti paraziti lahko ustvarijo tudi čudovito bioluminiscenco, ki ponoči osvetli Mola molo.
Na zgornji fotografiji lahko opazimo še eno posebnost: hrbtna plavut ima nenavadne sinje modre barvne odtenke, iz česar bi se dalo sklepati, da je riba trčila ob kakšen čoln, na srečo pa jo je odnesla brez poškodb.