Ker so parni likalniki vedno bolj popularni in še predvsem zato, ker v reklamah lepo pokažejo, kako enostavno je zlikati svoje oblačilo, smo se odločili, da preverimo, katere so pozitivne stvari in katere so negativne.
Na prvi pogled negativnih skoraj ni. Ne potrebuješ likalne deske, oblačila lepo zlikaš kar na obešalnikih in prihraniš na času. Seveda se parni likalniki razlikujejo po velikosti, moči in obliki. Zasledili smo, da je potrebno biti pozoren predvsem na moč, saj želimo, da naša oblačila ne ostanejo pomečkana.
Povečini je uporaba primerna za vse vrste tkanine. Še posebej izpostavljajo, da je likanje s parnimi likalniki primerno tudi za občutljive tkanine, pri čemer pa dodatna pozornost ne bo odveč. Potrebno je biti pazljiv pri zelo občutljivih tkaninah, kot je naprimer svila. Najboljše je, da preden pričnete z likanjem, na manjhnem delu tkanine poskusite. Sicer si lahko naredite več škode kot koristi.
Vse kar potrebujete pri teh likalnikih je seveda destilirana voda. Proizvajalci priporočajo, da preden pričnete z likanjem, pustite delovati parni likalnik kakšno minuto, da začne enakomerno pihati paro. Potem lahko pričnete z likanjem. Posebej pozarjajo, da je potrebno likati počasi, sicer se bo vse prav hitro zmečkalo. Če je kakšen del oblačila še posebej zmečkan, predlagajo, da ostanete na tem delu približno 30 sekund, brez, da bi likalnik premikali. Pozornost pa je treba usmeriti tudi v lastno varnost, saj se hitro lahko zgodi, da se opečemo. Zato pri likanju ne pihajte pare tja, ker držite oblačilo. Temu se sicer lahko izognemo z uporabo primernih rokavic.
Priporočljivo je tudi kupiti takšen parni likalnik, s katerim lahko likamo tudi na ležečih površinah. Torej mora imeti ročni parni likalnik varovalo, da se ne izlije voda, med tem ko likamo. Večina parnih likalnikov se prodaja skupaj z več nastavki, ki jih lahko uporabite. Če vstavite glavo s krtačo, lahko osvežite kavč in na ta način pobrišete prah. Sicer pa parni likalniki vsebujejo veliko drugih nastavkov, ki jih potrebujemo pri likanju ovratnikov, rokavov in drugih težko dostopnih delih oblačil. Posebej nastavek je tudi za likanje hlač na črto.
Pri manjšh parnih likalnikih ni toliko dodatkov in nastavkov, ker so mišljeni predvsem za potovanja ali v primeru, da ga ne uporabljamo veliko. V vsakem primeru so zanimivi manjši parni likalniki tudi za doma, saj lahko včasih samo osvežimo svoje oblačilo, ki je že dolgo v omari.
Foto: www.mimovrste.com