Pinjole so majhni in užitni plodovi bora Pinus, ki se v kulinariki uporabljajo že več sto let.
Izvirajo z Bližnjega vzhoda in Sredozemlja in so izjemno priljubljeni v kulinariki tega območja. Brez njih si je nemogoče predstavljati italijansko omako pesto genovese in piškote pignole ali libanonske kroglice iz mletega mesa kibbeh.
Surove pinjole imajo mehko, kremasto strukturo in sladek okus po oreščkih. Jemo jih lahko surove in popečene, jih uporabljamo kot hrustljavi dodatek v zdravih solatah, jih dodajamo smutijem, namazom in omakam, jih damo na kruh, dodamo granolam in tortam ter jih uporabljamo na številne druge načine.
Zakaj so pinjole dobre za zdravje?
Pinjole so dober vir beljakovin rastlinskega izvora – v 100 gramih boste našli približno 14 gramov beljakovin in nekaj manj kot 700 kalorij. Bogate so z nenasičenimi maščobnimi kislinami, so dober vir prehranskih vlaknin, vsebujejo pa tudi vitamine C, B6 in E, železo, magnezij in kalcij.
Raziskave so pokazale, da redno uživanje zmernih količin pinjol:
lahko zniža raven slabega holesterola v krvi
lahko zniža visok krvni tlak
lahko zmanjša tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja
lahko izboljša prebavo
lahko izboljša videz in elastičnost kože
lahko izboljša nekatere možganske funkcije
Zakaj so tako drage?
Za 100-gramsko vrečko pinjol boste odšteli šest evrov. Če ste se kdaj vprašali, zakaj so tako drage, verjetno ne veste, kako so narejene. Prvič, ne gojijo se na kmetijah, ampak se nabirajo v gozdovih, število razpoložljivih dreves, ki jih vsebujejo, pa je omejeno.
Drobna semena so v storžkih, ki jih je treba najprej posušiti in nato ročno izločiti – proces, ki zahteva veliko časa in dela.
Pravilno shranjevanje
Pinjole običajno hranimo v hladnem in temnem prostoru. Ker imajo visoko vsebnost nenasičenih maščobnih kislin, so dovzetne za kvarjenje. Da ne postanejo žarke, jih je najbolje shraniti v hladilniku.