Na območju, kjer se poleti kopa več tisoč ljudi, državi še ni uspelo dopolniti uredbe z obnovljenim seznamom kopalnih voda. Kdaj bodo sprejeli ta seznam, ministrstvo za naravne vire in prostor ni moglo odgovoriti na vprašanja TV Sloveniji.
Vprašanje kopalnih voda sicer nima zveze z občinskimi prostorskimi načrti, vendar je prav območje urejanja obale in gradnje pomolov primer različnih stališč med državo in lokalno skupnostjo. Iz Okolja Piran so nam odgovorili, da so prve pobude glede urejanja kopališč poslali pristojnemu ministrstvu leta 2011, intenzivno pa se za to borijo od leta 2019.
Okolje je predlagalo, da se na seznam kopalnih voda uvrsti več območij: to je celotno kopalno območje na rtu Seča med kanalom Jernej in kampom Lucija, območje kopališča med skladišči soli Monfort in čolnarno Fakultete za pomorstvo in promet, celotno območje med Bernardinom in Fieso. Tu je več kopališč: Fornače, kopališče Riviera Piran, kopališče Hotela Piran, celotna Punta Piran in območje pod piransko cerkvijo. Prav tako so predlagali podaljšanje obstoječega kopalnega območja Fiesa na kopališče pred obnovljenim hotelom Barbara (ki je najbolj urejeno v Fiesi).
Uredbo bi moralo dopolniti ministrstvo za naravne vire in prostor. S prvo pobudo so na Okolje začeli julija 2019, januarja 2021 so dobili odgovor, da so začeli s postopkom obnove seznama, marca 2022 so objavili nov predlog uredbe. Vendar je oktobra 2022 ministrstvo postopek priprave in sprejema uredbe ustavilo. Letos pa so Okolju sporočili, da je potrebno veliko usklajevanj in postopkov, zato jim natančne časovnega načrta sprejema uredbe in seznama kopalnih voda niso mogli poslati.
Okolje sicer skrbi za čiščenje, stare in neprimerne dostope v morje, ponekod so postavili tudi prhe. Na kopališčih ne morejo urediti novih, prijaznejših in invalidom primernih dostopov v morje, kopališča v Piranu so takšna, kot so bila že pred 60 leti. Najbolj presenetljivo je, da tu sploh ne jemljejo vzorcev kopalnih voda, kar pomeni, da v najbolj kopališkem mestu v državi ne vedo, kakšna je kakovost kopalnih voda. Ta kopališča so v resnici ogledalo slovenske države. Pirančani ne vedo več, ali to res počnejo zaradi popolne neučinkovitosti.