Podatki o mikroplastiki v vodah so alarmantni

Deli novico s tvojimi prijatelji

Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je ta teden opozorila na alarmantno stanje britanskih rek. Njeni predstavniki so namreč analizirali 13 rek na Otoku in prav v vseh naleteli na mikroplastiko. Kako je pa s tem pri nas?

Organizatorji čistilnih akcij so pri nas, v okviru natečaja Moja reka si 2019 zbrali več kot 115 ton odpadkov. Vsi organizatorji čistilnih akcij v Sloveniji so tako z dobrimi praksami dokazali svoj doprinos k bolj čistemu in urejenemu okolju. Natečaj Moja reka si 2019 je povezal organizatorje čistilnih akcij, širil glas o njihovih prizadevanjih ter spodbujal ljudi k sodelovanju pri ohranjanju vodnih virov ter čistega in urejenega okolja v Sloveniji.

Naj spomnimo tudi da je pred časom več kot dvesto potapljačev iz Hrvaške in Slovenije očistilo morsko podvodno gladino na petih različnih lokacijah, pomagali so tudi člani prostovoljnih gasilskih društev iz Pirana. Z veliko ekološko akcijo Čiščenje brez meja so tako očistili mandrač v Piranu, mandrač v Savudriji, kamp Veli Jože, Zabratijo in Bašanijo. Potapljačem se je pridružilo tud 50 otrok, ins iscer v okviru IV. Mednarodne otroške potapljaške eko patrole, ki so pri čiščenju morja pomagali pod vodstvom potapljaškega inštruktorja. Članek najdete TUKAJ!

 width=

Po svetu je stanje rek in morja alarmantno, glavni znanstvenik v Greenpeacovem raziskovalnem laboratoriju na Univerzi v Exeterju David Santillo je ta teden izpostavil, da ignoriramo nevaren problem. “Enkrat, ko je mikroplastika v reki ali morju, jo je nemogoče odstraniti, zato je treba problem rešiti pri njegovem izvoru.”

Greenpeace je letos v Veliki Britaniji testiral 13 rek, pri čemer je njihove tokove spremljal na 30 različnih območjih. Pozitivne so bile vse reke, negativni pa le dve območji. Okoljevarstveniki so tako naleteli na 1271 delov 15 različnih tipov plastike. Kot so povedali avtorji raziskave, so lahko z mrežami zajeli vodo le do 10 centimetrov pod gladino. V poročilu so zapisali, da smo le priča vrhu ledene plastične gore.

Čistilne akcije, ki jih izvajamo so torej nujne, sicer pa naj vsak, ki še ne ločuje odpadkov in še vedno prisega predvsem na plastiko, premisli kakšen planet bomo pustili zanamcem.