Policija pojasnjuje: Ali lahko obdržite najdeno stvar?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ravnanje z najdenimi predmeti

 

Občani velikokrat najdejo različne stvari. Dolžnost najditelja je, da mora o najdbi stvari takoj obvestiti lastnika. V primeru, da najditelj lastnika ne pozna, je dolžan najdbo stvari, prijaviti policiji.

 

Policija stvari prevzame in sestavi zapisnik ter en izvod izroči najditelju, katerega tudi seznani o možnosti pridobitve lastninske pravice nad najdeno stvarjo, v kolikor se lastnika ne najde po enem letu.

 

Najdena stvar, katere lastnik ni znan, se lahko hrani na policiji ali pri najditelju, vendar pa je najditelj ne sme uporabljati. Če se najdena stvar hrani na policiji in le-ta v 30 dneh ne najde lastnika, jo v nadaljnjo hrambo izroči Finančni upravi Republike Slovenije (FURS).

 width=V primeru, da v roku enega leta policija ne izsledi lastnika, lahko najditelj pridobi lastninsko pravico in šele takrat lahko upravlja z njo. Najdene stvari, katerih lastniki se po enem letu ne ugotovijo, najditelji pa ne zahtevajo lastninske pravice, Finančni urad Republike Slovenije (FURS) proda na javni dražbi.

 width=Vse najdene stvari Policija vnese v evidenco najdenih stvari, ki je dostopna na spletnih straneh Policije https://www.policija.si/apps/predmeti/index.php#/

 

Vsak lahko na omenjeni spletni strani preveri ali je v evidenci njegova izgubljena stvar, kar pomeni, da jo bo lahko pridobil nazaj. Prav tako na PU Koper nekatere najdene stvari objavijo na Facebook strani Policijske uprave Koper. Seznam najdenih stvari pa imajo izobešen tudi na oglasnih deskah policijskih postaj.

 

Naj dodamo še dve pomembni informaciji:

 

  1. Policije ni potrebno obveščati v primeru najdbe uničenih delov koles, rabljenih umazanih oblačil, raztrganih praznih denarnic itd. Torej, ko je vrednost najdenih stvari neznatna ali pa gre celo za odpad. V teh primerih policisti predlagajo, da najdene neuporabne stvari odvržejo v odpad.
  2. Da si najditelj najdene stvari ne sme prilastiti, saj je v tem primeru storil kaznivo dejanje Zatajitve in sestorilec lahko kaznuje denarno ali z zaporom do enega leta.

 

Zakonodaja, ki ureja področje najdenih stvari:

– Stvarnopravni zakonik (51., 52. in 102. člen)

– Pravilnik o postopku z najdenimi stvarmi

– Obligacijski zakonik

– Zakon o finančni upravi.

 

Foto: Facebook Policijska uprava Koper