Pred začetkom šole policisti z drugimi pristojnimi institucijami za varnost v prometu vsako leto pregledajo šolske poti in prometno signalizacijo, v prvih dneh pa policisti s svojo prisotnostjo v okolici šol poskrbijo za varnost šolarjev.
“Prve dni pouka še posebej pozorno izvajamo poostrene nadzore prometa (kontrola hitrosti in umirjanje prometa), ko otroci prihajajo v šolo ali se iz nje vračajo domov. Posebno pozornost policisti posvečajo tudi varni hoji otrok in pravilnemu prečkanju ceste, opremljenosti otrok z rumenimi ruticami in odsevnimi telesi, opremljenosti in brezhibnosti koles in mopedov, s katerimi se vozijo otroci in mladoletniki, in uporabi ustreznih zadrževalnih sistemov pri prevozu otrok. Nadzirajo tudi tehnično urejenost vozil (avtobusov in drugih vozil), s katerimi se prevažajo otroci v šolo,” opisujejo na PU Koper.
Njihovi policisti opozarjajo vse voznike oziroma udeležence v cestnem prometu, naj bodo v prvih šolskih dneh še posebej pozorni v bližini vrtcev in šol ter krajev, kjer se otroci zadržujejo. Da bi se otroci že v svojih najzgodnejših letih naučili varne udeležbe v prometu, svetujejo, da starši skupaj z otrokom prehodijo šolsko pot še pred začetkom šolskega leta, nato pa otroka vsak dan spremljajo na poti do šole in nazaj ter ob tem utrjujejo znanje o varnem vedenju v prometu. Otroci so v prometu nepredvidljivi in si prometne predpise pogosto razlagajo po svoje, prav tako tudi ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila. Zato morajo biti deležni v cestnem prometu posebne pozornosti preostalih udeležencev, starši pa se morajo zavedati, da se otroci v prometu zgledujejo po starejših.
Lani je bilo na območju Policijske uprave Koper 35 otrok poškodovanih v prometnih nesrečah. Od teh je bilo 12 potnikov v osebnih avtomobilih, 9 kolesarjev, 8 pešcev, 5 voznikov mopedov do 25 km/h in 1 voznik e-skiroja. Trije huje poškodovani so bili potniki v osebnih vozilih.
“Naloga vseh nas je, da se tudi v prometu vedemo odgovorno in spoštljivo. Otrokom smo odrasli najboljši zgled, zato pozivamo vse udeležence v cestnem prometu k doslednemu upoštevanju cestnoprometnih pravil in s tem k pravilnemu učenju otrok, kako je treba ravnati v prometu. Prometna kultura je del splošne kulture, ki jo oblikujemo v dolgotrajnem procesu, ki se prične že v mladosti. Zato bodimo zgled najmlajšim in tako prispevajmo k večji varnosti nas in naših otrok,” še pravijo na PU Koper, kjer so pipravili tudi nekaj nekaj preventivnih nasvetov:
Otroci spadajo med najbolj ranljive udeležence v prometu. Ker so manjši, so v prometu slabše vidni, njihova ravnanja so nepredvidljiva, sami pa prav tako težko predvidijo nevarne situacije. Vozila kasneje opazijo in ne zmorejo dobro presoditi njihove oddaljenosti ter hitrosti, težje določijo tudi smer, iz katere prihaja zvok vozila.
Staršem svetujemo, da z otroci obnovite prometna pravila. Podučite jih tudi, da ceste niso več tako prazne, kot so bile v zadnjem času (poleti, med dopusti), zato naj bodo spet bolj previdni.
Starši in skrbniki, poskrbite, da bodo otroci dobro vidni. Otroci prvih in drugih razredov osnovne šole morajo nositi rumene rutice. Da bi bili še bolj vidni in tako bolj varni, je priporočljiva tudi uporaba svetlejših oblačil in odsevnikov, ki so obvezni ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti.
Za otroke je tudi obvezna uporaba kolesarske zaščitne čelade, ki jo morajo uporabljati tudi pri rabi e-skirojev.
Pri prevozu otrok pa ne pozabite na pravilno in dosledno pripenjanje otrok v ustrezne zadrževalne sisteme (otroške varnostne sedeže, bodisi v motornih vozilih bodisi na kolesu).
Poleg spoštovanja vseh cestnoprometnih predpisov staršem svetujemo, da med vožnjo ne uporabljate mobilnega telefona ali slušalk za poslušanje glasbe, da vozite previdno, strpno in spoštljivo do ostalih prometnih udeležencev. Z lastnim odgovornim ravnanjem in spoštovanjem cestnoprometnih pravil bodite otrokom za vzgled. Otroci namreč ves čas spremljajo, kaj in kako počnete, ter od malih nog posnemajo vsa vaša ravnanja.
Najpomembnejša pravila, ki jih morajo otroci poznati za varno pot v šolo in domov:
- Cesto lahko prečkajo samo na prehodu za pešce in pri zeleni luči na semaforju za pešce v primeru semaforiziranih prehodov.
– Na svoji poti naj uporabljajo šolske poti z označenimi ali semaforiziranimi prehodi za pešce, nadhodi oziroma podhodi.
– Pred prečkanjem ceste se morajo prepričati, ali imajo prosto pot (pogled na levo, desno in še enkrat levo).
– Pravilno morajo hoditi po pločniku ali ob pravilni strani roba ceste, kjer ni pločnika. Ne smejo nenadoma stopiti na cesto.
– Pri hoji naj bodo opremljeni s kresničko, odsevnim trakom ali drugim odsevnim telesom oz. nalepko.
– Za vožnjo s kolesom naj uporabljajo kolesarsko stezo. Kolo naj vozijo počasi in previdno, s kolesarskim izpitom in na pravilno opremljenem
– Uporabljati morajo zaščitno kolesarsko čelado. To pa velja za vse voznike in potnike na kolesu, do dopolnjenega 18. leta starosti, tudi za voznike e-skirojev.
Pripravili so tudi priporočila za varno vožnjo kolesa: