Formula, po kateri so ceno vode izračunavali 30 let, se je iztrošila in predvsem v luči podražitev električne energije v zadnjih letih ni več zagotavljala pravične cene, je danes poudaril župan občine Komen Erik Modic kot glavni pogajalec kraške strani.
Še o nobeni zadevi se župani niso dogovarjali tako dolgo, pa je ob podpisu dejal koprski župan Aleš Bržan, ki je na pogajanjih zastopal tudi občine Piran, Izola in Ankaran. Priznal je, da je bilo na začetku pogovorov precej nezaupanja.
Podnebne spremembe ne upotevajo občinskih meja
»Danes istrske in kraške občine sicer podpisujemo pogodbo, a predvsem sklepamo zavezništvo na področju, ki je življenjskega pomena za obe pokrajini. Dejstvo je namreč, da podnebne spremembe ne upoštevajo občinskih meja in oskrbo s pitno vodo ogrožajo tistim z zadostnimi vodnimi viri in tistim, ki smo prisiljeni pitno vodo dobivati od drugod,« je ob podpisu pogodbe dejal župan Mestne občine Koper Aleš Bržan. Kot je dodal, današnji podpis pogodbe »dokazuje, da se vsi zavedamo svoje odgovornosti za nujno izboljšanje sedanjega sistema naše skupne vodooskrbe, hkrati pa vemo tudi, da gre le za enega izmed nujnih ukrepov za spopad z izzivi prihodnosti. V vsakem primeru bomo morali s pitno vodo ravnati še bolj skrbno kot doslej, se opreti še na več vodnih virov, kot smo jih imeli na voljo doslej, in jih varovati še bolj pozorno kot doslej«.
Znesek na položnicah bo kmalu višji
Nova formula bo po Modičevih besedah omogočila vsakoletni izračun cene na strokovni podlagi. Pogodba določa tudi način obračuna omrežnine, kar je pomembno predvsem zaradi načrtov okrepitve sistema, je še pojasnil.
V skladu z novo pogodbo bo Kraški vodovod Sežana (KVS) dobavljal pitno vodo Rižanskemu vodovodu Koper (RVK) iz vodnega vira Klariči, in sicer do 110 litrov na sekundo, RVK pa se ob tem obvezuje, da bo od KVS letno prevzel najmanj pol milijona kubičnih metrov vode po za leto 2024 dogovorjeni ceni 1,1131 evra na kubični meter vode brez davka. RVK bo ob tem poravnal tudi sorazmerni del stroškov omrežnine za uporabo gospodarske javne infrastrukture občin ustanoviteljic KVS. Ta bo v letu 2024 znašala 6.427,25 evra na mesec brez davka.
Kdaj in za koliko se bo podražila voda v Istri?
Zaradi vključitve omrežnine v izračun bo moral Rižanski vodovod nekoliko dvigniti ceno vode za odjemalce, je dejal direktor Martin Pregelj. Februarja bodo gospodinjstva z osnovnimi priključki dobila na položnicah za 1,9 evra višji znesek, je pojasnil. Bržan je v zvezi s tem dejal, da je trdno zavezništvo s Kraškim vodovodom vredno več kot nekaj evrov na položnicah, saj je najdražja tista voda, ki je ni.
Za Kraški vodovod pogodba ne pomeni nič bistvenega, je zatrdil direktor Primož Turšič. Pojasnil je, da je omrežnina prihodek občin ustanoviteljic.
Modic je opozoril tudi, da je pravična razdelitev stroškov posebej pomembna zaradi načrtovanih ukrepov za zagotovitev zanesljivega vodnega vira za slovensko Istro, ki bo hkrati tudi alternativni vir za Kras. Znaten finančni zalogaj bo že urejanje četrte vrtine v Klaričih, ki sodi med kratkoročne ukrepe in se bo po Turšičevih napovedih začelo v prihodnjem letu.
Na potezi je država
Srednjeročni ukrepi pa so vredni skoraj 100 milijonov evrov. Modic meni, da je obljubljenih 92 milijonov evrov kohezijskih sredstev še mogoče dobiti v sedanjem evropskem večletnem finančnem obdobju. Po njegovih besedah je zdaj na potezi država, ki mora občinam pokazati, kakšne vloge za evropska sredstva naj vložijo. Danes podpisana pogodba bo po njegovem mnenju dobra podlaga za prihodnja pogajanja z državo.