Delavnico zimskega obrezovanja sta organizirala Občina Piran in Okolje Piran, vodila pa jo je Breda Čopi, predsednica Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije, ki je približno 70 udeležencem predstavila različne sorte vrtnic in njihove značilnosti ter jim v portoroškem rožniku praktično prikazala pravilne načine obrezovanja in delila nasvete za bujnejšo rast.
Konec meseca je v Hotelu Marko sledilo še predavanje o rožniku klasičnih vrtnic palače De Belli. Predavateljica dr. Lucija Čok je slušateljem povedala zanimivo zgodbo o tem, kako so vrtnice prišle v Evropo in na naše območje, ter predstavila vrt plemiške družine De Belli, ki je leta 1837 zasadila svoj rožnik v Kopru z 271 vrtnicami. Te so bile takrat redkost in dragocenost, iz arhivskih zapisov pa je moč ugotoviti, da so jih nabavljali iz Milana, Trsta, Zadra, Verone, Gradca in celo Francije.
Srečanje je zaključil zgodovinar Salvator Žitko z opisom 18 koprskih pomembnejših vrtov in med drugim pojasnil tudi izvor poimenovanja Portoroža. Zgodovinski viri trdijo, da je bil zaliv svetega Lovrenca (danes Portorož) pribežališče za ladje pred neurji, kot domneva zgodovinar dr. Žitko, pa kraj kljub tedanjemu obstoju nekaterih stavb in samostanov ni dobil imena po rožah, temveč po cerkvi posvečeni sv. Mariji Rožnovenski.
Zgodovinar dr. Salvator Žitko o zgodovini in ohranjanju kulturno-zgodovinske dediščine
Okolje in Občina Piran bosta niz dogodkov nadaljevala z ureditvijo gredic pred TPC-jem, kjer bodo zaradi kontaminiranega terena s plevelom odstranili obstoječe vrtnice in tja nasadili 380 novih, predvidena pa je tudi razširitev rozarija v središču Portoroža.