Portorož bo v ponedeljek gostil predsednike sredozemskih članic EU

Premier Robert Golob bo v ponedeljek v Portorožu gostil voditelje deveterice sredozemskih članic EU, združenih v MED9. Gre za vrhunec slovenskega predsedovanja skupini, na katerem bodo voditelje v družbi predsednice Evropske komisije in jordanskega kralja zaposlovale zlasti konkurenčnost evropskega gospodarstva in razmere na Bližnjem vzhodu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vrhunec enoletnega predsedovanja

Na srečanju voditeljev MED9, ki ga vlada opisuje kot enega najpomembnejših mednarodnih dogodkov zadnjih desetletij v Sloveniji, bodo poleg Goloba še francoski predsednik Emmanuel Macron, španski premier Pedro Sanchez, italijanska premierka Giorgia Meloni, grški premier Kiriakos Micotakis, portugalski premier Luis Montenegro, malteški premier Robert Abela, ciprski predsednik Nikos Hristodulides in hrvaški premier Andrej Plenković.

Vrh po več ministrskih zasedanjih predstavlja vrhunec enoletnega predsedovanja Slovenije neformalni skupini, ki je na pobudo Cipra in Španije s ciljem okrepitve sodelovanja in usklajevanja glede aktualnih zadev v EU in Sredozemlju nastala leta 2013. Sprva je štela sedem članic, ko pa sta se ji leta 2021 uradno pridružili Slovenija in Hrvaška, se je iz MED7 preimenovala v MED9.

portorož

Voditelji držav, ki predstavljajo tretjino članic EU in skoraj polovico njenega prebivalstva, se bodo tokrat glede na napovedi posvetili zlasti dvema temama – krepitvi konkurenčnosti evropskega gospodarstva in razmeram na Bližnjem vzhodu. Njihova sogovornica zlasti pri prvi temi bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, pri drugi pa jordanski kralj Abdulah II.

Glede konkurenčnosti bodo voditelji iskali skupna stališča pred vrhom EU prihodnji teden, na katerem bo to ena od tem. “Skupaj bomo pripravili teze, s katerimi bomo nastopili na Evropskem svetu kot poenoten blok s poenotenimi videnji, na kakšen način naj Evropa izvaja ukrepe za krepitev svoje globalne konkurenčnosti,” je pred srečanjem napovedal Golob.

Tudi o razmerah na Bližnjem vzhodu

Druga osrednja tema srečanja bodo razmere na Bližnjem vzhodu. Voditelji držav, ki sicer glede tega niso povsem enako misleče, bodo razpravljali zlasti o izzivih uresničitve mirovnega načrta za Gazo. Pri tem se bo zbranim pridružil jordanski kralj Abdulah II., ki bo pred tem v nedeljo na uradnem obisku v Sloveniji.

“Glavni namen tega srečanja je iskanje konkretnih rešitev, kako zgraditi rešitev dveh držav, kako zgraditi samostojno Palestino na eni strani in varni Izrael na drugi strani z namenom trajne stabilizacije, trajnega miru na tem področju,” je dejal Golob.

Zelo ga veseli, da do srečanja v Portorožu prihaja “ravno v tem trenutku, ko se končno kaže upanje, da se na eni strani zaustavi genocid, na drugi strani pa, da se iz tega genocida porodi novo upanje, upanje za samostojno, neodvisno Palestino, v kateri bodo lahko ljudje živeli svobodno, varno in bo tudi priznana v mednarodni skupnosti”.

portorož

Delovni obisk francoskega predsednika

Poleg uradnega obiska jordanskega kralja bo vrh voditeljev spremljal tudi delovni obisk francoskega predsednika Macrona.

Obisk predstavlja pomemben korak pri nadaljnjem poglabljanju strateškega partnerstva med Slovenijo in Francijo. Državi delita številne skupne poglede na aktualna vprašanja EU in mednarodne skupnosti, povezuje ju tudi obsežno gospodarsko sodelovanje, so sporočili v kabinetu predsednika vlade ter izpostavil odlično sodelovanje med Robertom Golobom in Emmanuelom Macronom, zlasti v okviru Evropskega sveta.

Slovenija si želi še tesneje sodelovati s Francijo, zlasti pri naložbah z visoko dodano vrednostjo, od zelenih rešitev, jedrske energije in vesoljskih tehnologij do umetne inteligence. Obisk bo zato priložnost za utrditev vezi med državama in za skupen razmislek o prihodnosti Evrope, ki temelji na sodelovanju, inovacijah in trajnostnem razvoju, so še sporočili v kabinetu.

Delovni obisk francoskega predsednika bo potekal v ponedeljek pozno popoldne v Kopru, v torek dopoldne pa v Ljubljani. Ob koncu je predvidena tudi novinarska konferenca obeh voditeljev.

V Portorožu bo v ponedeljek zaradi dogajanja veljala spremenjena prometna ureditev, iz notranjosti države proti Portorožu pa je pričakovati kolone s policijskim spremstvom.

V ponedeljek bo v Portorožu veljala posebna prometna ureditev!