Poslanci DZ so na izredni seji opravili tretjo obravnavo in odločanje o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo razmejila javno in zasebno zdravstvo ter ga potrdili. Za je glasovalo 50 poslancev, proti pa sedem. Del opozicije je razpravo obstruiral.
Kot je za Radio Slovenija poročala Helena Lovinčič, je novela zakona izredno kompleksna, sploh ker so jo večkrat spreminjali. Z zadnjimi dopolnitvami so še zaostrili pogoje za pridobitev soglasja za delo v drugi ustanovi, zdravstveni delavci bodo morali obvezno sodelovati pri odpravljanju čakalnih dob, ponudbe delodajalca za zaposlitev za daljši delovni čas pa ne bodo smeli zavrniti.
“Verjamemo, da je sprejem zakona korak v pravo smer za zagotavljanje večje dostopnosti, kakovosti in učinkovitosti, kar bo pozitivno vplivalo na zdravje in dobrobit vseh prebivalcev Slovenije,” je ob predstavitvi zakona povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Poslanci SDS so sejo obstruirali in jih v dvorani parlamenta ni bilo. Kot so navedli, zaradi “kršitve poslovnika”, saj da je z danes na jutri prišel sklic izredne seje za tretjo obravnavo predloga zakona. Po besedah predsednice parlamenta Urške Klakočar Zupančič, so v SDS “zopet napisali napačno pravno podlago”, saj da izredna seja ni bila sklicana na podlagi člena, ki ga je omenjala SDS, ampak na podlagi drugega člena.
Obstrukcijo je napovedala tudi Eva Irgl v imenu poslanske skupine Demokratov, saj da ni prav, da zakon ki bo vplival na življenja ljudi in v javnosti buri duhove, sprejemajo na izredni seji državnega zbora. Klakočar Zupančič je pojasnila, da se zakon sprejema po rednem postopku.
Ločitev javnega in zasebnega
Predlog novele javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogoča delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih, bi pa lahko pod določenimi pogoji pridobili soglasje za delo v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih.
V opoziciji in zdravniških organizacijah so svarili pred posledicami predloga novele, med drugim pred odhodi javnih zdravstvenih delavcev v zasebništvo. V koaliciji pa so poudarjali, da zakon prinaša nujno potrebno ureditev in razmejitev javnega in zasebnega zdravstva ter da gre za ključen korak zdravstvene reforme.
Kljub dopisu ministra za finance Klemna Boštjančiča in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel so poslanci v predlogu novele ohranili določilo, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev pri izvajanju javnih zdravstvenih storitev. V torek so koalicijski poslanci v izjavah za medije znova zagotovili, da bodo to določilo ohranili ter da jih ustavna presoja ne skrbi, saj da je določilo dobro utemeljeno.