Zaradi serije potresov so na Santoriniju do 3. marca razglasili izredne razmere. Priljubljeni modro-beli otok je v pretekih dneh zapustilo že več kot 11.000 ljudi, od tega 4000 z letali in 7000 s trajekti.
Včeraj zaradi slabega vremena trajekti niso obratovali, zato je v pristanišču nastala gneča, saj so številni potniki čakali na priložnost, da zapustijo nevaren otok. Na morebitno množično nesrečo se pripravljajo tudi gasilci in zdravstveno osebje, ki je v pripravljenosti tudi na celini.
Danes se bo na otoku mudil tudi premier Kyriakos Micotakis, da bi se na samem kraju seznanil s trenutnimi razmerami, pripravljenostjo državnega aparata ter skrbmi prebivalcev in strokovnjakov, ki ostajajo na otoku. Predsednika grške vlade sicer dnevno obveščajo o seizmični dejavnosti v Egejskem morju in pripravah, ki potekajo za morebitno obravnavo tveganj.
V torek je otok stresel sunek z magnitudo 5 ki je povzročil skalni udor na znameniti rdeči plaži. Zaradi plazu je uničena tudi pot, ki vodi do plaže. Dostop do nje je trenutno mogoč le z morja.
Σαντορίνη: Μεγάλη κατολίσθηση στην Κόκκινη Παραλία Τουρίστες έβγαζαν selfies στο χείλος του γκρεμού
🖇️ https://t.co/LlVgbyJeBH#σεισμος #Σαντορινη #σεισμός #Σαντορίνης pic.twitter.com/h5Np5JwXeQ— in.gr/news (@in_gr) February 4, 2025
Na območju bi morali imeti vsaj 4 mareografe
Premierju bo družbo delal priznani strokovnjak za katastrofe, akademik in profesor na Univerzi Južne Kalifornije Kostas Synolakis.
“Poleg ocenjevanja odziva civilne zaščite je ključni cilj določiti tudi primerne lokacije za namestitev mareografov,” je dejal.
Gre za instrumente za merjenje sprememb v morski gladini, ki pa jih na tem območju manjka.
Kot je poudaril Synolakis, bi morali imeti na območju Santorinija vsaj štiri tovrstne naprave za odkrivanje morebitnih premikov morske gladine v primeru cunamija.
“Skupaj z Nikosom Kalogerisom iz Nacionalnega observatorija smo neutrudno delali, da bi zagotovili te instrumente. Obljubili so nam, da bo eden pripravljen do petka, drugi pa naj bi bil naslednji teden,” je pojasnil.
O seizmični aktivnosti na območju pa, da potresni sunki kažejo na to, da obstaja podzemni tok materialov, ki se pomika navzgor proti nenaseljenemu otočku Anydro.
“Če bi se ta hipoteza izkazala za resnično, bi lahko bili prvič na svetovni ravni priča rojstvu novega vulkana,” je poudaril. To sicer še ne pomeni nujno, da bi vulkan tudi izbruhnil. “Bi pa lahko pomenilo, da se vulkanska veriga širi,” je še dejal.
Na območju so malo pred 7.00 zjutraj zabeležili potresni sunek z močjo 4,1, v roku dveh ur pa se je zvrstilo še več sunkov, ki so presegli stopnjo 4. Malo po 8.00 je območje stresel potresni sunek z magnitudo 5.
Po besedah strokovnjaka za geologijo na Univerzi v Atenah Efthymisa Lekkasa sicer potresnega sunka, ki bi presegel stopnjo 6, ni pričakovati.
Po podatkih Nacionalne in Kapodistrske univerze v Atenah (NKUA) sta v prihodnje možna dva scenarija – aktivnost bi se lahko postopoma umirila, pri čemer bi se sicer lahko manjši sunki pojavljali še več mesecev, ali pa seizmečnemu roju sledi večji potres, kateremu bi sledili tipični popotresni sunki.