Časopis World Population Review je objavil obsežno študijo o povprečnem IQ-ju držav sveta.
Slovenija je zabeležila povprečni rezultat 102. Takoj za nami je Srbija z rezultatom 101, sledi Hrvaška, ki ima povprečni rezultat 99,2, in Črna gora in Severna Makedonija z rezultatom 98,7.Na samem vrhu so Kitajska, Tajvan, Hongkong in Macao s 107.
WPR je ob objavi rezultatov dodal še več pojasnil v zvezi z metodologijo, saj študije IQ-ja v znanstvenem svetu niso brez polemik.
Obsežne raziskave o povprečnem nacionalnem IQ-ju sta izvedla dva psihologa: Richard Lynn (1930–2023) in Tatu Vanhanen (1929–2015), za knjigo Inteligenca narodov iz leta 2019 pa je Lynn sodeloval z Davidom Beckerjem.
Beckerjeve ocene so razvrščene:
T = vrednost, ki temelji na dejanskih rezultatih testov iz posamezne države.
E = ocena, ki temelji na izmerjenih rezultatih iz sosednjih držav.
Kontroverzno delo
Beckerjevo delo je bilo zelo kontroverzno. Razvil je teorijo, da so nekatere rase in spoli genetsko nagnjeni k večji inteligenci kot drugi, njegova metodologija in objektivnost pa sta bili pogosto pod vprašajem. Kljub temu je njegovo delo pritegnilo pozornost na to področje in pogosto (čeprav včasih nejevoljno) velja za pionirja na področju raziskav nacionalne inteligence.
Program za mednarodno ocenjevanje učencev (PISA) Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je triletna študija 15-letnih učencev z vsega sveta, ki meri njihove sposobnosti, da si zapomnijo naučeno snov in jo uporabijo v novih situacijah znotraj in zunaj šole. Zadnji rezultati PISA so bili objavljeni leta 2022.
Indeks intelektualnega kapitala (ICI) je ustvaril ekonomist Kai L. Chan in je bil nazadnje posodobljen leta 2017.