“12. julija je Svetovna zdravstvena organizacija ponovno podaljšala obdobje epidemije, ne ker bi število primerov povzročalo preobremenitev zdravstvenega sistema, ampak zato, ker je situacija še vedno resna in za populacijo predstavlja tveganje,” je v izjavi za javnost o aktualnem stanju v državi izpostavila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni Nuška Čakš Jager.
Porast števila okužb beležijo v vseh državah Evropske unije, razen na Portugalskem, Norveškem in Finskem. “Največji porast je v starostni skupini 65+, ki je nekoliko bolj obremenjena. Povečane so tudi obremenitve na intenzivnih oddelkih, predvsem v Nemčiji in Španiji. Je pa tudi tukaj potrebno biti previden, saj te obremenitve povečujejo trenutni vročinski vali.” Polno cepljenih je preko 50 odstotkov Evropejcev, prevladuje pa različica omikron.
Evropski center za nadzor bolezni tudi v naslednjih dneh napoveduje povečanje števila potrjenih primerov, hospitalizacij, obolelih na intenzivnih oddelkih in število smrti. Ta trend bo značilen predvsem za starostno skupino 65+. Jesenskih razmer še vedno ni mogoče napovedati.