Borut Pahor se je še vedno pritoževal nad svojo plačo, nezadovoljstvo pa je izrazila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Po drugem odstavku 23. člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju funkcionarjem ne pripadajo dodatki, razen dodatka za delovno dobo. V to kategorijo spada tudi predsednica države. Pravico do dodatka za dvojezičnost, položajnega dodatka, dodatka za delo v manj ugodnem delovnem času ter za pripravljenost imajo sodniki in državni tožilci, piše 24ur.
Kot je zapisal predstojnik urada predsednice republike Uroš Krek, tak način postavlja funkcionarje v neenak položaj glede na zaposlene v pravosodju. Iz urada predsednice države so se pritožili, da pogosto opravljajo nadure, in da njihova plača nikakor ne odraža dela, ki ga opravijo. Navedli so, da tako predsednica republike kot tudi funkcionarji v uradu opravljajo svoje delo v okviru izvajanja svojih funkcij prek vseh časovnih omejitev, ki jih predpisuje zakon o delovnih razmerjih za zaščito delavcev, pri čemer ne prejmejo dodatnega plačila ali nadomestila.
Kakšna je dejansko plača predsednice države?
Osnovna bruto plača predsednice države znaša 5.663,42 evra, kar uvršča funkcijo v 65. plačni razred, drugi najvišji. Poleg tega zakonodaja v Sloveniji omogoča zakonitemu partnerju predsednika Republike Slovenije plačano odsotnost od dela v času, ko je prva dama zadržana zaradi protokolarnih obveznosti. Njen mož Aleš Musar ima pravico do mesečnega nadomestila v višini 15 odstotkov plače predsednika države za kritje stroškov zaradi obveznosti, čeprav je v predvolilni kampanji izrazil namero, da se bo odrekel temu nadomestilu.