Po besedah strokovnjakov lahko nekatere običajne jutranje navade škodujejo srcu bolj, kot bi pričakovali.
Ena od najbolj škodljivih navad je preskakovanje zajtrka. “Preskakovanje zajtrka lahko poveča tveganje za smrt zaradi kardiovaskularnih bolezni do 87 odstotkov,” opozarja kardiolog. Uživanje zajtrka pred 8. uro zjutraj pozitivno vpliva na telesne cirkadiane ritme, ki uravnavajo metabolizem in zmanjšujejo tveganje za srčni in možganski kap.
Kardiologi priporočajo zajtrk, bogat s proteini, kompleksnimi ogljikovimi hidrati in zdravimi maščobami, kot so ovseni kosmiči z jagodičevjem ali toast z avokadom in jajci.
Način, kako začnemo dan, igra pomembno vlogo
Poleg tega lahko navada pitja velike skodelice kave na prazen želodec povzroči nenaden skok adrenalina, povečan srčni utrip in dvig krvnega tlaka, opozarja kardiolog. Strokovnjaki priporočajo, da pred pitjem kave zaužijemo hranljiv obrok, da se izognemo negativnim učinkom na srce, še posebej pri tistih, ki so nagnjeni k tesnobi ali hipertenziji.
Poleg prehrane ima način, kako začnemo dan, ključno vlogo. Navade, kot so pozno prebujanje ali takojšnje preverjanje mobilnega telefona po prebujanju, povečajo raven kortizola in obremenijo srce.
Stres, ki nastane zaradi hitenja ali negativnih vsebin, lahko znatno poveča tveganje za kardiovaskularne težave. Namesto tega bi moralo jutro vključevati lahke telesne aktivnosti, kot so raztezanje, kratka meditacija ali nekaj minut intenzivnega gibanja, kar lahko zmanjša tveganje za srčne bolezni pri ženskah, kažejo raziskave.
Majhne premišljene spremembe v jutranji rutini lahko imajo velik vpliv na dolgoročno zdravje srca.