Preverjamo urbane mite

Deli novico s tvojimi prijatelji

BLW (Baby Led Weaning oz. hranjenje na otrokovo pobudo) – umazano stanovanje, veseli otroci

 

Dojenčki. Nežni čudeži narave, ki nam obrnejo življenje na glavo in nam ga istočasno tudi polepšajo. Z novim družinskim članom pa pride tudi veliko vprašanj. Ker so prejšnji teden svoj dan praznovale mamice, se mi zdi prav, da bo tokratna tema rubrike Preverjamo urbane mite posvečena novopečenim staršem in tistim, ki boste to še postali. Če sem bolj natančna, bo tokrat rdeča nit uvajanje hrane po BLW (Baby Led Weaning oz. hranjenje na otrokovo pobudo) metodi in razbijanje mitov oz. zmot, in teh res ni malo, ki se ob tem porajajo mnogim staršem. Načeloma strokovnjaki s tega področja priporočajo, da se uvajanje goste prehrane začne ne pred 17. in ne po 26. tednu otrokove starosti. Svetovna zdravstvena organizacija pa predlaga, da se z uvajanjem počaka do dopolnjenega šestega meseca starosti. Kaj sploh je BLW metoda? Dojenčku namesto kašic ponudimo hrano v koščkih, ki jo z roko nese v usta, prežveči in pojé. Glavni razlog, da se starši odločijo za tak način uvajanja goste hrane je, da dojenček sam poseže po hrani, ko je nanjo pripravljen, sam nadzoruje, koliko pojé in da dojenček jé skupaj z vso družino. Na tak način se navadi na hrano, ki jo jé vsa družina, navaja se na skupne obroke in spoznava vse različne teksture hrane.

  1. Za uvajanje goste hrane po BLW metodi mora dojenček že imeti zobe. Ne drži. Dojenčkove močne dlesni so sposobne prežvečiti tudi trše kose hrane, sicer pa pri začetnem uvajanju hrane le-to kuhamo na sopari na takšen način, da se popolnoma zmehča in jo lahko poje tudi dojenček, ki še nima zob.
  2. Koščki hrane morajo biti veliki. Drži. Paziti moramo na to, da postreženo hrano narežemo na dovolj velike in široke kose (vendar ne prevelike), ki jih bo dojenček z lahkoto prijel in držal v rokah. Merilo naj bo velikost dojenčkove dlani. Hrana mora segati na obe strani otrokove stisnjene pesti.
  3. Uvajanje hrane po BLW metodi ima pozitivne učinke na razvoj govora. Drži. Logopedi so našli povezave in pozitivne učinke med uvajanje goste hrane po BLW metodi in razvojem govora. Marsikdaj pozabimo, da se prvi razvoj govora zgodi že med hranjenjem. Logoped Benjamin Vogrič je v intervjuju za Val 202 povedal: »Ko otrok packa, se umaže, ugrizne, speče, s prsti ugotovi, kakšno teksturo ima hrana, ki jo nosi v svojo ustno votlino, manipulira z zobmi in jezikom.«
  4. Otrok se bo s koščki hrane zadušil. Napisane trditve ne moremo ne potrditi in ne zanikati. Tako kot pri uvajanju kašic, ko se lahko otrok zaduši, če ga hranimo v polležečem položaju, tako se lahko zaduši tudi pri BLW metodi. Ne glede na to, za kakšno metodo se odločimo, moramo dojenčka vedno hraniti v pokončnem položaju in pod budnim očesom staršev ali druge odrasle osebe.

Z BLW metodo boste sicer starši imeli veliko več dela. Večina hrane namreč ne pristane v otrokovih ustih, ampak na stolu, mizi, oblekah, stenah in tudi na tleh. Vendar je to nizka cena, ki jo boste plačali v zameno za otrokovo zadovoljstvo, raziskovanje, učenje, razvijanje fine motorike in neprecenljive izkušnje.

 width=

Tako pri BLW metodi kot pri uvajanju kašic začnite najprej s sezonsko zelenjavo. Zelenjava je namreč lahko prebavljiva, poleg tega pa bolj ali manj nevtralnega okusa. Sadje je sladko in če ga boste otroku ponudili pred zelenjavo, mu morda okus zelenjave ne bo všeč in jo bo začel zavračati. Kot prvo zelenjavo priporočajo uvajanje bučke, ki jo v različnih sortah dobimo skozi vse leto. Pred otrokovim prvim letom pa naj v prehrano ne bi vključevali soli, sladkorja, medu in kravjega mleka, večjo pozornost pa moramo posvetiti tudi živilom, ki so alergena. Dober tek!

 

Manca Hribovšek