Oči so ogledalo duše …
… in hkrati najlepši kos oblačila, če iz njih sijeta iskrenost in ljubezen. Čeprav je valentinovo že mimo, si lahko še vedno privoščimo nekaj dodatne romantike. Tokrat bomo govorili o očeh, iz katerih, če jih pozorno opazujemo, lahko razberemo marsikaj. Najlažja in tudi najtežja stvar na svetu je nekoga gledati naravnost v oči. Odvisno je samo od tega, kdo nam stoji nasproti in kaj nam ta oseba pomeni. Ko govorimo o očeh, pa ne moremo mimo tega, da obstajajo različne barve oči. Nekateri imajo zelene, drugi modre in spet tretji rjave. Odtenkov je nešteto in prepričana sem, da ima vsak izmed nas unikatne.
Dejstvo pa je, da je oko sestavljeno iz sedmih delov, ki imajo glavno vlogo pri prenašanju informacij v možgane. A ni zanimivo, da lahko vidimo in ločimo toliko barv, oblik? Da lahko jočemo, ko smo žalostni? Vid je čutilo, ki ga ne smemo podcenjevati in jemati za samoumevnega. Našla sem res veliko resničnih dejstev o očeh, ki so tako zanimiva in navdušujoča. Ker vseh ne bi mogla podrobno predstaviti, sem se odločila, da bom tokratno rubriko zastavila malo drugače in naredila izbor najbolj zanimivih.
- Oči prejmejo okoli 90 % vseh naših informacij.
- Oči ostanejo enako velike vse življenje, medtem ko naš nos in ušesa ves čas rastejo.
- Človeško oko pomežikne v povprečju 4.200.000-krat na leto.
- Oko je najhitrejša mišica v telesu. Od tukaj izvira rek »kot bi trenil (z očesom).«
- Človeško oko razlikuje 500 odtenkov sive barve.
- Roženica je edino tkivo v človeškem očesu, v katerem ni nobene krvne žile.
- Z odprtimi očmi ne moremo kihati (ko naslednjič kihnete, poskusite obdržati odprte oči).
- Diabetes je pogostokrat diagnosticiran med očesnim pregledom. Je tudi eden izmed najpogostejših vzrokov za slepoto pri odraslih.
- Oči novorojenčkov ne proizvajajo solz, dokler niso stari od šest do osem tednov. Ob rojstvu so tudi barvno slepi.
- Človeško oko lahko razlikuje približno 10 milijonov različnih barv, vendar ne vidi ultravijolične in infrardeče svetlobe.
- Trepalnica ima življenjsko dobo približno pet mesecev.
- Dolgo strmenje v računalniški zaslon oči sicer ne poškoduje, jih pa zelo utrudi. Takrat redkeje mežikamo, zato se sluznica hitreje izsuši, posledica pa so torej bolj napete in utrujene oči.
- Barva oči se spreminja do otrokovega prvega leta, nekaterim še kasneje. Od genetike je odvisno, koliko melanina ali pigmenta bo imela oseba v telesu. Vaš dojenček bo od vas in vašega partnerja/-ice podedoval DNK, ki bo določala barvo njegovih oči
- Heterokromija je medicinski izraz za dve različno obarvani očesi.
Najpogostejša barva oči je rjava, ki jo ima 70 do 79 odstotkov svetovnega prebivalstva. Osem do deset odstotkov ljudi ima modre oči, pet odstotkov ima oči kostanjeve barve, najmanj razširjena pa je zelena barva oči, ki jo ima le dva odstotka prebivalcev. V katero skupino pa spadate vi?
Manca Hribovšek