PREVERJAMO URBANE MITE: Pokažimo svoj pravi obraz

Nizke temperature, ogrevani notranji prostori, premalo sonca in vitamina D, slaba skrb za kožo ter decembrsko prehranjevanje, ki je bilo vse prej kot zdravo in raznoliko, naj bi mnogim prinašalo tudi takšne in drugačne težave s kožo, med katere sodijo tudi akne. Z njimi se sooča veliko ljudi vseh starosti, v različnih življenjskih obdobjih in lahko kljub prepričanju, da se akne pojavljajo predvsem v puberteti, prizadenejo tudi odrasle. Zadnja leta se je predvsem med dekleti in mlajšimi ženskami razširilo zavedanje o jutranji in večerni rutini nege kože na obrazu. Trg ponuja bogato paleto izdelkov različnih znamk: micelarne vode, mila za obraz, serumi … Razpon njihovih cen pa sega od  par evrov, do več deset evrov za en izdelek. Zaradi pogostosti aken kroži veliko mitov, ki pogosto zameglijo resnico in otežijo pravilno obravnavo tega stanja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Akne povzroča slaba higiena. Ne drži. Mnogi verjamejo, da so akne posledica umazane kože ali neustreznega umivanja obraza. Resnica je, da akne povzročajo številni dejavniki, vključno s hormonskimi spremembami, povečanim izločanjem loja zaradi vpliva spolnih hormonov, zamašitvijo por in bakterijami. Uporaba agresivnih čistilnih sredstev in umivanje obraza večkrat na dan lahko kožo celo dražita in poslabšata stanje. Prav tako dermatologi svetujejo, da ne zamenjate terapij in kozmetičnih izdelkov prehitro, saj ti potrebujejo vsaj 6 do 8 tednov, da začnejo delovati. Njihov pravi učinek pa je viden šele po 3 ali 4 mesecih.

Mastna hrana povzroča akne. Delno drži. Čokolada, krompirček in ostala mastna hrana ima zelo malo vpliva na pojav aken oziroma za to ni znanstvenih dokazov. Vendar pa lahko hrana z visokim glikemičnim indeksom (kot so sladkorji in rafinirani ogljikovi hidrati) poveča tveganje za izbruhe pri nekaterih ljudeh.

Stiskanje mozoljev pospeši celjenje. Ni res. Vemo, da so mozolji neprijetni in da ko se pogledate v ogledalo, vas kar kličejo k temu, da bi jih stisnili, ampak se poskusite zadržati, saj lahko to povzroči več škode kot koristi. Stiskanje mozoljev poveča tveganje za vnetje, okužbo in nastanek brazgotin. Raje poskrbite, da se obraza ne dotikate z umazanimi rokami, da kožo redno negujete in čistite z ustreznimi in preverjenimi kozmetičnimi izdelki, da si ne sposojate ličil od drugih, se naličeni ne odpravite spat in med telesno aktivnostjo znoja ne obrišete z grobo brisačo, ampak ga samo popivnate in tako preprečite dodatno draženje kože.

Akne so bolezen mladih. Ni res. Kot sem že v uvodu članka zapisala, se akne lahko pojavijo v začetku pubertete (med 10 in 12 letom) in se nato stopnjujejo do 18 oziroma 20 leta. Večini se stanje umiri v drugi polovici dvajsetih let, nekateri pa se z njimi spopadajo še pri tridesetih ali štiridesetih letih. Približno 85 % mladih in 30 % odraslih se spopada z aknami.

Zobna pasta posuši akne in pomaga, da prej izginejo. Ni res. Zobna pasta bo mogoče res posušila akne, ampak vsebuje fluorid, ki je zelo agresiven in ni prijazen koži, zato lahko včasih akne celo poslabša.

Ob tem velja opozorilo in poziv, da vsi, ki se soočate z aknami, najprej obiščete dermatologa, ki bo vaše stanje podrobno preučil in vam svetoval, kako postopati, da jih boste čim prej in učinkovito odpravili. Zagotovo pa nas lahko tolaži misel, da se akne da omiliti in da zaznamujejo samo krajše obdobje našega življenja. Razumevanje vzrokov, pravilna nega kože in zdrav življenjski slog so ključni koraki k izboljšanju stanja kože. Kar je najbolj pomembno pa je zavedanje, da se lepota  začne z občutkom samozavesti in ljubezni do sebe.