PREVERJAMO URBANE MITE: Raje mačka v žaklju kot v glavi

Smo tik pred božično-novoletnimi prazniki. Vzdušje se stopnjuje, prav tako tudi pričakovanja in priprave na vse dogodke, družinska kosila, zaključne večerje, koncerte in druženja, ki nas čakajo v prihajajočih dnevih.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Marsikdo bo sedel za bogato obloženo mizo in nazdravljal staremu in novemu letu. V dobri družbi se kaj hitro zgodi, da nazdravimo s kakšnim kozarčkom preveč, kar je za Slovence, ki (žal) spadamo v sam evropski vrh po konzumaciji alkohola, nekaj običajnega. Ko se zbudimo v jutro po prekrokani noči, pa ugotovimo, da »imamo mačka« oziroma da nas od preveč zaužitega alkohola boli glava in odločitev prejšnjega dne kaj hitro obžalujemo. Seveda pa glavobolov ne povzroča samo alkohol, ampak tudi stres, hitenje, bolezni, premalo popite vode … In vemo, da je tega največ ravno decembra – mudi se nam v trgovine po še zadnje nakupe, hitimo s pripravo in peko piškotov, z otroki izpolnjujemo še zadnje naloge v adventnem koledarju in ravno decembra je v službah največja gneča in največ dela. Takrat pa pozabimo nase. Poglejmo, kakšni so miti in resnice o glavobolih, ki nastanejo kot posledica prevelikega uživanja alkoholnih pijač:

  1. Mačka boste preprečili tako, da na vsak popit kozarec alkohola, popijete še kozarec vode. Ne drži. Ne boste ga preprečili, boste pa zmanjšali možnost, da bo glavobol močan in dolgotrajen. Velike količine popitega alkohola namreč vodijo v dehidracijo (alkohol deluje kot diuretik), zato je nujno, da v telo vnesete dovolj vode.
  2. Klin se s klinom zbija. Ne drži. Nekateri zagovarjajo načelo, da simptome mačka ublažimo tako, da nadaljujemo s pitjem alkohola. To zagotovo ne drži. S tem le še bolj dehidriramo telo in podaljšamo naše »trpljenje«.
  3. Lekadol po prekrokani noči bo preprečil mačka. Ni res. Znanstveniki ugotavljajo, da je jemanje paracetamola takoj po uživanju alkohola celo nevarno, saj še dodatno obremeni jetra. Namesto lekadola priporočajo aspirin ali iboprofen, vendar pa ob tem ne zagotavljajo, da se boste naslednje jutro zbudili popolnoma brez glavobola.
  4. Če bom spal dlje, se bom prej streznil in s tem odpravil mačka, glavobol. Ni res. Alkohol se iz našega telesa izloča s potenjem, dihanjem in uriniranjem. Zato je boljša izbira ta, da vstanemo, se raztegnemo, se odpravimo na sprehod ali telovadimo.
  5. Alkoholnega mačka ublažijo banane, juha, riž in prepečenec. Res je. Po popitih večjih količinah alkohola je naš želodec razdražen in občutljiv, zato ga ne smemo še bolj obremeniti z mastno in težko hrano. Privoščiti si moramo nekaj lahkega in hitro prebavljivega. Juha pomaga pridobiti izgubljene soli in elektrolite, banane pa so odličen vir kalija, ki pomirijo naš želodec, telo napolnijo z energijo in uspešno pripomorejo k čim hitrejši regeneraciji.
  6. Mačka povzročajo vse alkoholne pijače in ne samo žgane. Res je. Vino in pivo nista nič bolj varna izbira, saj prav tako privedeta do dehidracije telesa in s tem do izgube vitaminov in mineralov, zaradi česar se kasneje kot posledica pojavi glavobol.

Ob vsem tem seveda velja opozorilo in opomnik, da alkohol škoduje zdravju in da tudi če spijete že samo kozarček, nikar potem ne sedite za volan. Imamo ogromno taksistov, ki vas bodo z veseljem prišli iskat in varno pripeljali domov. Pijte odgovorno in varno (za vas in vse ostale). Želim vam mirne praznike in vse dobro v letu 2024.