V Akvariju Piran so se letos poleti zelo razveselili morskih konjičkov, ki so se rodili prav v njihovem akvariju.
Zakaj se to zgodi zelo redko, smo povprašali dr. Manjo Rogelja, ki vodi piranski Akvarij. »Za morske konjičke je že tako zahtevno skrbeti v akvariju, saj so občutljivi na številne bolezni, potrebujejo zelo kakovostno vodo in primerne sostanovalce v akvariju,« pojasnuje dr. Rogelja.
Morskih konjičkov je več vrst in nekatere vrste zelo uspešno gojijo tudi v akvarijih. »V našem morju pa živita le dve vrsti morskega konjička, kratkonosi in dolgonosi, za katere pa zaenkrat še velja, da jih je zelo težko vzrejati v akvarijih in so poizkusi najpogosteje neuspešni,« še dodaja.
Kako se parijo morski konjički?
»Pri obeh vrstah mladiče nosijo samci v svojih vrečah. Samica razvije jajčeca, ki so bogata z rumenjakom, torej hrano, potrebno za razvoj mladic in jih preda samcu, ko ji pokaže, da je pripravljen za prevzem. Nosi jih od tri do štiri tedne in jih nato iztisne v morje. Od tega trenutka dalje so mladi morski konjički samostojni. V tem času samica že pripravi nova jajčeca in jih lahko preda samcu le nekaj ur po izpustitvi prejšnjih. S tako delitvijo dela se rodi veliko mladičev v krajšem času.«
Kakšni pogoji moraji biti izpolnjeni za parjenje?
»V prvi vrsti potrebujemo par, primerne starosti in v dobri kondiciji. Ker se parijo sezonsko, moramo tudi v akvariju urediti temu primerno temperaturo vode in dolžino osvetlitve.«
Kakšni morajo biti pogoji, da mladiči preživijo?
»Primeren akvarij z dobro kakovostjo vode, preprečitev vnosa bolezni in predvsem kakovostna živa hrana.«
S kakšno hrano jih je potrebno hraniti? Kje ste jo dobili?
»Odrasle hranimo z mizidnimi rakci, ki jih lovimo v morju. Mladice pa predvsem z ličinkam solinskih rakcev, katerih ciste se kupi in jih nato izlegamo sproti, da so sveži vedno na voljo. Ko so starejši, jih hranimo z nekaj dni starimi ličinkami, da jim s hrano povečujemo hranilno vrednost.«
V kakšnem akvariju morajo biti nameščeni in koliko stopinj mora imeti voda?
»Mladiče držimo na enaki temperaturi kot starše, okoli 21 °C. Najbolj smo bili uspešni, ko smo jih držali v posebnih rotirajočih akvarijih, ki jih drugače uporabljamo za meduze.«
Kako je pa s preživetjem mladičev v naravi?
»To je zelo težko oceniti, saj je mladicam v naravi nemogoče slediti. V naravi je tako, da imajo vrste z veliko mladiči ponavadi nižji delež preživetja, to pa morski konjički vsekakor so. V literaturi ocenjujejo preživetje morskih konjičkov do odrasle dobe okoli en odstotek mladic.«
Kratkonosih se je v akvariju v Piranu rodilo kar tisoč sto in kot nam je povedala dr. Rogelja, je to zelo veliko za to vrsto. Menijo, da je ravno zato samček prehitro spustil mladice na prosto, ko še niso bile dovolj razvite, zato jih večina ni preživela. Nedavno so zadnje tri preživele spustili v morje: »Pri dolgonosih smo bili bolj uspešni, rodilo se jih je dvesto dvajset, ampak smo imeli težave pri zagotavljanju dovolj raznolike in predvsem kakovostne hrane, ki bi jim omogočala primerno rast. Na koncu smo se odločili, da posameznim, ki so z nami preživeli dva meseca, damo priložnost in jih spustimo v morje.«
Ali imajo kakšne možnosti za preživetje?
»Srčno upamo, da imajo. V morju so si takoj poiskali skrivališče in upam, da je kmalu mimo njih priplavalo kaj okusnega zanje.«
Petra Mežnarc