Pri Korčuli posneli vodno trombo (VIDEO)

Ob obali Korčule se je pojavila tromba, ki so jo domačini ujeli v svoj objektiv. Vremenski pojav, podoben tornadu, je na Jadranu vse pogostejši – poglejte, kako je videti od blizu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tromba, vremenski pojav podoben tornadu, se je to sredo oblikovala ob obali Korčule. Gre za vrtinčast zračni steber, ki nastane pod nevihtnim oblakom in se razteza proti morski gladini, zato je na Jadranu razmeroma pogost pojav, zlasti ob nestabilnem vremenu.

Dogodek so ujeli domačini. Posnetek je pozneje delila tudi vremenska skupina Neverin, kjer pogosto objavljajo izjemne vremenske prizore iz vse regije:

Najboljši pogoji za nastanek tromb so hladen zrak in toplo morje. Zaradi premikanja toplega in hladnega zraka nastajajo oblaki, ki trombo oskrbujejo z energijo, jo polnijo z vodnimi kapljicami s površine morja ter s kondenziranimi kapljicami iz oblakov. Spodnji del trombe (visok nekaj metrov) je sestavljen iz sesane morske vode, zgornji del pa iz kapljic, nastalih s kondenzacijo vlažnega zraka.

To poletje se je vodna tromba oblikovala tudi v bližini Kopra, o čemer smo pisali.

Tromba tudi pri Kopru! (VIDEO)