Pri Miljah uredili nov kos obale

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Iz grde stvari se je rodilo nekaj lepega”

 

V Miljah so 3. julija predali občanom nov del obale, ki je bil dvajset let nedostopen in petnajst let pod sodnim zasegom. Nasip Acquario ni več zagrajeno onesnaženo območje: po novem vabi kopalce, sprehajalce in kolesarje, pa tudi ljubitelje odbojke na mivki in skejterje. Kilometer obale, ki obsega 28 tisoč kvadratnih metrov, je po sanaciji in gradbenih posegih, ki so se nazadnje zavlekli še zaradi pandemije, končno vsem na voljo. To je prvi popolnoma prenovljen oziroma »ustvarjen« del obale na Tržaškem, nekako v koprskem slogu – v pričakovanju barkovljanskega nasipa, katerega ureditev  je sicer še daleč.

 

»Z velikim zadovoljstvom in ganjenostjo vam danes predstavljam območje, za ureditev katerega se je že od leta 2007 boril moj predhodnik Nerio Nesladek, za njim pa sem vztrajala še jaz,« je povedala miljska županja Laura Marzi. Novoporočeni županji (junija je uradno zapečatila svojo 32-letno zvezo s partnerjem Robertom Parigijem), ki ne bo kandidatka leve sredine na letošnjih jesenskih občinskih volitvah, je tako ob izteku mandata le uspelo doseči ta težko pričakovani cilj. »To je darilo, ki smo si ga želeli pokloniti ljudem: nov del obale, ki mu na Tržaškem ni para,« je povedala Primorskemu dnevniku.

 

OBALNO ODLAGALIŠČE

Nasip Acquario leži med rtom Na punti (ital. Punta Olmi) in Tankim rtičem, ustvarili pa so ga gradbinci. Ob koncu 90. let so tja odvrgli gore odpadnega gradbenega materiala, ki se je zbiral med izkopavanji in gradnjo bližnjega turističnega naselja in marine Porto San Rocco. Na delu obale, ki so si ga gradbinci izbrali kot odlagališče, so se Miljčani dotlej sicer kopali, čeprav ni bila nikakor opremljena, ob cesti je bil le zidek. Leta 1998, ko je v Miljah županoval Roberto Dipiazza (v tržaško mestno hišo se je preselil tri leta pozneje, pred natanko dvajsetimi leti), se je začela gradnja turističnega naselja, vzporedno pa je nastajal nasip, na katerem – tako so si obetali načrtovalci in občinski upravitelji – naj bi pridobili prostor za udobno kopališče.

 width=

Po odprtju naselja Porto San Rocco leta 2000 pa so analize deželne okoljske agencije Arpa in tržaške univerze pokazale, da je teren miljskega nasipa onesnažen. Morje ni bilo onesnaženo, na kopnem pa naj bi bil stik z zemljo nevaren za zdravje – v primeru dotika, inhalacije ali požiranja. Leta 2003 je državno tožilstvo dalo zaseči nasip, čas se je nato ustavil za celih petnajst let. Dejanske odgovornosti za onesnaženje območja ni bilo mogoče  pripisati nikomur, ker je podjetje, ki je izvajalo dela, šlo v stečaj, drugo pa je bilo oproščeno.

 

OSEM MILIJONOV EVROV

Sredstva za ureditev nasipa je v celoti namenila Dežela Furlanija – Julijska krajina, in sicer za časa deželne vlade Debore Serracchiani, znašala pa so osem milijonov evrov, je potrdila županja Laura Marzi in poudarila, da »smo, če odštejemo pandemijo, spoštovali termine in razpoložljiva sredstva.«

 

OD PLAŽ DO SKATE PARKA

Kilometer dolga obala ponuja danes dve kamniti plaži z dostopnimi stopnicami, široke zelenice (samo v prvi fazi bo prepovedano posedati po travi, da se zelena podlaga utrdi), tri kioske (dva bosta takoj operativna, tretji pa v kratkem), klopi za posedanje ob morju, 14 stranišč, pokrito strukturo z električno vodenimi elementi za prilagajanje sence, kolesarsko stezo in stojala, električno polnilnico, otroška igrala in otroško igrišče z mivko, igrišče za odbojko na mivki (to je v skladu s tekmovalnimi merili) ter skate park, ki ga je uredilo specializirano podjetje. Območje bo privlačno tudi za večerne sprehode ob morju, saj je podjetje Hera na številne nove drogove postavilo LED svetila.

 

KAKO NAPREJ

Po mnenju županje se je celotno ozemlje na ta način turistično obogatilo. Sama srčno upa, da bo nova obala spodbudila turiste, naj se par dni ustavijo v Miljah. »Če bo tako, bom vesela,« je dejala in citirala krajane, ki so ji rekli, da se je »iz grde stvari rodilo nekaj lepega«.

 

Primorski dnevnik

 

Aljoša Fonda

Foto: Damj@n