Prihaja solinarski praznik

Prihodnji konec tedna bo potekal 19. Solinarski praznik ob prazniku zavetnika mesta Piran, sv. Jurija. Dvodnevna etnološka, kulturna, družabna, izobraževalna, kulinarična in religiozna prireditev bo v soboto in nedeljo (22. in 23. aprila) v Piranu ter sečoveljskih in strunjanskih solinah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Pridelava soli na petoli je edinstvena, saj se je uveljavila izključno v prostoru med Trstom in Pagom ter je ohranjena samo še na Sečoveljskih in Strunjanskih solinah. Na stoletja trajajoč način življenja spominjajo solinske hiše na območju solin, imenovanem Fontanigge, ki dajejo značilen in prepoznaven pečat pokrajini. Kanali s številnimi odcepi so še zadnji ostanki nekdanjih solinskih »ulic«. Solinske hiše so nanizane med kanali ter pričajo o značilnem, edinem še ohranjenem tovrstnem solinarskem naselju, povezanem s tradicionalno selitvijo solinskih družin iz Pirana, pa tudi iz okoliških naselij, ki so sezono žetve soli začeli z množičnim odhodom v soline 23. aprila na praznik sv. Jurija, mestnega zavetnika, končali so jo pa na god sv. Jerneja, 24. avgusta, ko so se vrnili v svoje domove. Ta tradicionalni način pridelave soli ne ohranja le krajinske podobe solin in navezave na etnološko dediščino, ampak pripomore tudi k ozaveščanju o ohranjanju naravnih vrednot našega območja.

Priprave na praznovanje bodo že v petek dopoldne s tradicionalno okrasitvijo z girlandami iz bršljanovih listov in šopki iz oljčnih vejic. Tako za izdelavo kot za izobešanje na Tartinijevem trgu, po ulici IX. Korpusa pa vse do stolne cerkve bodo tudi letos poskrbeli marljivi člani društva Anbot Piran s prostovoljci, učenci in dijaki piranskih šol.

girlande
Girlande

Sobotni kulturni program se bo pričel na Tartinijevem trgu ob 10. uri z nastopom folklornega društva Val Piran, do 16. ure bomo prisluhnili glasbeni skupini Marina Kranjaca Zingelci, pevskima zboroma Portorož in Sveta Lucija ter pihalnima orkestroma Sveti Anton in Marezige. Na trgu bo do 17. ure »Anbotov« sejem starin, domače obrti in darov narave.

folklora
Folklorno društvo Val

O tradicionalnih solinskih plovilih bo v Gledališču Tartini Piran ob 13.30 spregovoril njihov veliki poznavalec Slobodan Simič-Sime. Do 16. ure bodo v gledališču razstavljene črno-bele fotografije fotografskega mojstra Boža Štajerja, ki prikazujejo krajino solin, solinarje in solinarke ter delo in življenje v solinah; posnel jih je na območju Sečoveljskih solin in solin Fazan v Luciji leta 1954.

Med 13. in 15. uro bodo v parku ob Pomorskem muzeju Sergeja Mašere ustvarjalne delavnice za najmlajše: lahko si bodo izdelali istrsko glasbilo (nunalca) in taperine.

Ob 19.30 bo v stolni cerkvi koncert dua Jurka Zoroja, Katja Porovne Silič (flavta, kitara).
V nedeljo, 23. aprila goduje sv. Jurij, ki po ljudskem izročilu prinaša pomlad, obilje, srečo in veselje. Družine solinarjev so po tem praznovanju odšle na delo v soline, da bi tam pripravili solna polja in poleti želi sol. Mnoge zanimivosti o tem, kako so solinarske družine delale na solinah, katera orodja so uporabljali (gaver je izdelan iz lesa, ki ni kemično obdelan ali premazan), kako so bili oblečeni, obuti (taperini), kaj so jedli … ponazarja na prireditvi etnografska skupina Solinarska družina/La famea dei salineri, ki deluje v okviru Italijanske skupnosti G. Tartini Piran.

kip svetega jurija
Kip Svetega Jurija

Ob 9. uri bo na Tartinijevem trgu zaigral Pihalni orkester Piran, nastopil Mešani pevski zbor Georgios in nato bo povorka s kipom sv. Jurija in v spremstvu Solinarske družine ter društva v tradicionalnih oblačilih (Anbot Piran) krenila v stolnico na mašo. Ob 12. uri bodo Pihalni orkester Piran in Solinarska družina ponovno nastopili na Tartinijevem trgu in se za tem odpravili na ribiški pomol, od koder bo Solinarska družina odšla v soline.

Med 12. in 14. uro bodo na ribiškem pomolu obujali preteklost obmorskih istrskih mest s predstavitvijo starih poklicev solinarjev in musolerov.

Obisk solin, muzejev in muzejskih zbirk

Krajinski park Strunjan pripravlja brezplačen voden ogled solin in lagune v soboto in nedeljo od 11. do 12.ure. Piranske soline bo možno brezplačno obiskati v soboto ves dan, brezplačen voden ogled solin na Leri bo ob 12. in ob 14. uri, brezplačen voden ogled muzeja solinarstva na Fontaniggah prav tako v soboto ob 11.uri.

V Monfortu, nekdanjem skladišču soli si bodo obiskovalci lahko brezplačno ogledali tamkajšnjo zbirko oba dneva od 10. do 17. ure. Piranski muzeji: Mediadom Pyrhani, Čarobni Svet Školjk, Pomorski muzej Sergej Mašera Piran, Muzej Sv. Jurija ter Akvarij Piran v soboto ob 11.30 nudijo brezplačno vodenje ob plačilu redne vstopnice.

V primeru dežja prireditev odpade. 

Organizator Solinarskega praznika ob prazniku sv. Jurija je Avditorij Portorož – Portorose. Soorganizatorji/sodelujoči in ob podpori: Občina Piran, Skupnost Italijanov »Giuseppe Tartini« Piran, ZKD Piran, Društvo Anbot Piran, Župnija sv. Jurija – Piran, Soline Pridelava soli d.o.o., Javni zavod Krajinski park Strunjan, Društvo meščanov mesta Piran, Zavod Mediteranum, Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran.