Prva Slovenka v prvi damski golfski ligi

Deli novico s tvojimi prijatelji

Postati prva Slovenka v najmočnejši damski golfski ligi na svetu je cilj mlade 22- letne Portorožanke Ane Belac. Po pogovoru z njo niti najmanj ne dvomim, da ji ne bi uspelo.

Ampak, kako se sploh pride do tega, še posebej, če odraščaš v Sloveniji, ki je relativno nerazvita dežela v golfu. Najprej moraš biti izjemno nadarjen, priden dijak in potem še dober športnik. Tako se pride do osmih naslovov državne golfarske prvakinje v različnih kategorijah, do tretjega mesta na Sredozemskih igrah in sodelovanja na mladinskih Olimpijskih igrah in tako zate izvedo iskalci talentov Duke Univercity-ja v ZDA. Njen bodoči golfski trener je prišel iz ZDA posebej zato, da jo spozna in da pogleda njeno igro, med tem, ko je bila na turnirju na Švedskem.

Po ogledu njene igre in pogovoru z njo je mlada Ana Belac dobila polno štipendijo za študij statistike (in še ruske književnosti pod b) v ZDA in postala članica univerzitetne golfarske reprezentance. Verjetno je za omeniti, da štipendija znaša dobrih 80.000 dolarjev letno. In verjetno velja omeniti, da štipendije ne izgubiš samo, če je tvoj učni uspeh vsako leto vsaj prav dober in seveda, če igraš golf na tekmovalnem nivoju.

Od ponedeljka do petka obiskuje predavanja od 8.30 do 13.00 ali 15.00. Sledi trening golfa, zvečer še obisk fitnesa in potem učenje. Za njeno dobro igro v tem trenutku skrbi ekipa strokovnjakov: dva trenerja za golf, trener za fizično pripravo, fizioterapevt, strokovnjak za medije in psiholog. V ekipi je vedno tudi video snemalec, ki pripravlja video prispevke za univerzitetno in druge televizije.

 width=

Zaradi svojih uspehov je v ZDA že precej znana. Nazadnje je k njej pristopil nek Američan na brniškem letališču in jo vprašal, če je ona zares Ana Belac, da jo pozna iz televizijskih nastopov na Golf Channel-u. Zaprosil jo je za skupno fotografijo, ker sta njegovi hčerki njeni veliki oboževalki. Prepoznavnost je posledica odličnih rezultatov, ki jih dosega. Bila je izbrana med 70 najboljših amaterskih igralk golfa, ki so bile prve ženske, ki so lahko odigrale turnir v Augusti in kjer jih je spremljalo med igro 30.000 obiskovalcev. Na tekmovanju obatlantskih univerz (od Bostona do Floride) je zasedla 3. mesto med dekleti, njena univerza je državni prvak v golfu (sama je zmagala prav vse dvoboje) in bila je povabljena na Arnold Palmer Cup.

Trenerji izberejo 12 deklet iz ZDA in 12 deklet, ki študirajo v ZDA, za posebno tekmo. Ana je s svojo ekipo zmagala. Sedaj jo čaka dokončanje študija in kvalifikacijski turnirji za vstop med nnajboljše profesionalne tekmovalke sveta. Sama s ponosom pove, da se zmeraj predstavlja kot Ana Belac, Portorož Slovenija, in da je njena zgodba za Američane zanimiva. S ponosom predstavlja Slovenijo in da kot 22-letnica ne razume, da nikogar v Sloveniji zaenkrat še ne zanima (razen seveda nas golfistov, ki smo ponosni na njo).

Pa še nekaj zanimivosti za golfiste: vzdrževalec terena vedno pripravi pred odhodom na turnir zelenice na istem nivoju, kot so zelenice na turnirju, in poskrbi, da trenirajo na enaki travi. Njena povprečna dolžina prvega udarca je nekaj čez 250 metrov. Letno zamenja vsaj štiri sete kratkih želez in najmanj dva krat letno vsa železa. Še vedno ima rekord igrišča v Lipici s 66 udarci ali 7 pod parom igrišča. V Sloveniji sta jo trenirala Kraljiča. Andrej na začetku njene kariere in Daniel pred odhodom v ZDA.

Če za Ano Belac še niste slišali, se bo to zagotovo spremenilo v bližnji prihodnosti.

 

Tomaž Perovič