Povsem normalno je, da se občasno počutimo tesnobno, običajno pred pomembnim dogodkom, nastopom ali izpitom. Vendar pa lahko močni občutki tesnobe resno ovirajo vsakodnevne dejavnosti, tako pri delu kot v odnosih.
Razlika med strahom in tesnobo
Včasih ljudje mešajo strah in tesnobo, kar je povsem normalno. Strah je normalen odziv telesa na resnično grožnjo, kot je to v primerih, ko na vas teče trop psov ali ko stojite na robu skale. V takih trenutkih pride do izločanja velike količine adrenalina in pospešenega srčnega utripa. Po drugi strani pa tesnoba ni povezana z grožnjo in je bolj razpršena. Strah je torej običajen odziv na slabo delujoče dvigalo, če pa vas je dvigala strah, čeprav deluje pravilno in se ga zavedate, se ta občutek imenuje tesnoba.
Če se počutite tesnobno, vam ponujamo nekaj nasvetov, kako se z njo spopasti.
- Tehnike ozemljitve
Poskusite se umiriti s tehniko ozemljitve. V prostoru okoli sebe poiščite 4 predmete, ki se jih lahko dotaknete, 3 zvoke, ki jih slišite, 2 vonja, ki ju vonjate, in 1 okus, ki ga okušate. Ta metoda vam bo pomagala umiriti telo in um ter vam pomagala naučiti se bolj zdravega odziva na zastrašujoče situacije.
- Dihajte
Metoda, ki jo poznajo vsi, je globoko dihanje. Globoko vdihnite skozi nos in zadržite dih za nekaj sekund. Nato počasi izdihnite z usti. Ponavljajte, dokler se ne boste počutili bolj mirno. Globoko dihanje je čudovito orodje za lajšanje tesnobe. Pri njegovem izvajanju vaše telo preplavi več kisika, kar zmanjša notranji pritisk in možgane preplavi s kisikom. Posledično pride do naravnega odziva telesa na stres in oseba se umiri.
- Dnevnik tesnobe
Druga dobra tehnika je vodenje osebnega dnevnika. Vanj zapišite svoje tesnobne misli, opišite situacijo, svoje odzive in občutke ter vse podrobnosti, ki so lahko povezane s tesnobo. Pozneje boste na podlagi svojih zapisov lahko prepoznali ponavljajoče se vzorce. Občutke tesnobe lahko na primer sproži določena ponavljajoča se aktivnost, predmet v šoli ali celo oseba v vašem okolju.
- Šport je ključ do zdravja
Številne študije dokazujejo, da redna telesna vadba pomaga zmanjšati raven tesnobe. Kardio vadba, na primer tek ali kolesarjenje, pomaga pri odpravljanju tesnobe. Če pa vam vadba ne ustreza, se morate zavedati, da vam za vadbo ni treba hoditi v telovadnico, saj se lahko tudi z rednim sprehodom počutite veliko bolje.
- Kava in stres
Iz svoje prehrane poskušajte izločiti živila in pijače, ki so lahko katalizatorji stresa. Na primer kava, če jo pijete vsak dan, je lahko glavni vzrok za vašo nenehno tesnobo. Poskusite jo nadomestiti s čajem ali vodo. To je lahko precej težko, zato uživanje te pijače zmanjšujte postopoma in kmalu boste opazili znatno zmanjšanje ravni stresa.
Glavna stvar, ki si jo morate zapomniti, je, da tesnoba ne bo izginila čez noč. Da bi se spopadli s tem občutkom, bo potrebno veliko časa in truda. Prav tako svojih čustev ne zadržujte zase, temveč jih delite s tistimi, ki jim zaupate.
Pri hudi tesnobi in depresiji se je najbolje posvetovati z zdravnikom. Če ste zaskrbljeni zaradi svojega stanja, obvezno poiščite zdravniško pomoč.