Ena izmed najbolj iskanih sestavin v zadnjem letu, poleg toaletnega papirja seveda, je bil skromni kvas. In ker predvidevam, da ste vsi v tem času postali strokovnjaki za peko kruha, sem tokrat pripravil malo bogatejši in zahtevnejši kruh.
Pinco so za veliko noč pekli po celi Istri. Bila je ena izmed jedi, ki so jo nosili k blagoslovu. Kot darilo sosedu ali sorodniku je pomenila, da tej osebi želimo veliko sreče. A kot marsikatero drugo jed, ki so jo včasih jedli le ob praznikih, si lahko tudi ta sladki in bogati kruh privoščimo večkrat na leto.
Na žalost se bom mesenja ponovno lotil sam, in zato se ne bom mogel na nikogar izgovoriti, ko me bodo tisti, ki pečejo pinco že desetletja zmerjali, da recept ni popolnoma pristen.
Najvažnejši sestavini, poleg kvasa seveda, sta potrpljenje in čas.
V veliko posodo damo nekaj moke, ki jo premešamo z vsebino stroka vanilje in dodamo kvas, ki smo ga predhodno raztopili v kozarcu vode. Dobro premešamo z leseno žlico in pustimo vzhajati vsaj 40 minut.
Pri naslednjemu vzhajanju v posodo dodamo še nekaj moke, med, stopljeno maslo, jajca in rumenjake, kanček soli, limonino in pomarančno lupinico ter dobro merico malvazije in nekaj kapljic tropinovca. Slednjega je sicer težko dobiti, odkar je bilo potrebno prijaviti vse kotle za kuho žganja, a popolnoma zaupam bralcem, da ga bodo vseeno našli pri kakem sosedu. Iz časov, ko ga je bilo še dovoljeno kuhat, se razume.
Ko je testo dobro pregneteno, ga ponovno pokrijemo z vlažno bombažno krpo in pustimo vzhajati približno dve uri.
Po dveh urah maso pregnetemo in dodamo še nekaj moke, stopljenega masla, dodamo še nekaj rumenjakov in osladimo s sladkorjem in medom. Pri nakupu meda bodite pazljivi. Obrnite se na najbližjega čebelarja in nabavite pravi med, ki so ga pridelale čebele na primorskih tleh. Žal je med, ki ga prodajajo nekatere trgovine po ugodnih cenah, mešan s sladkornim sirupom.
Tokrat bomo mesili malo dlje, in se najverjetneje precej spotili. A glede na kalorije, ki jih bomo s pinco vnesli, nam nekaj vaje ne bo škodilo.
Testo razdelimo na dva kosa, oblikujemo v okrogla hlebca in postavimo na pekača, obložena z povoščenim papirjem in pustimo vzhajati še tri ure. Če ste ljubitelji burgerjev, lahko testo razdelite na manjše hlebčke in jih uporabite za izdelavo teh mesnatih sendvičev.
Tik preden jih postavimo v pečico, jih premažemo s stepenim jajcem in čez celo površino vrežemo križ. Nekateri pravijo, da je bil križ narejen zaradi vere, drugi, da so tako označili svoj kos, ko so pekli v skupnih pečeh, tretji pa, da je to zaradi boljšega vzhajanja.
Prvih 10 minut pečemo na 180 stopinjah, ko pozlati pa znižamo na 130 stopinj za približno pol ure do 40 minut.
Tradicionalno jo, takoj ko pride iz pečice, potresemo s sladkorjem, a sam jo raje premažem s stopljenim maslom.
Sladkorja na vrhu ne maram zato, ker lahko ta bogati kruh uporabimo tako za slane kot sladke jedi. Sam jo imam najraje s hrenom in šunko, odlična pa je tudi z domačo marmelado ali čokoladnim namazom. Hranimo jo v suhem in temnem prostoru. Priporočam pa, da jo vedno jemo toplo, saj je takrat najboljša. Tudi tri dni stara pinca pogreta na grahu masla ponovno oživi.
Mogoče pa moram popraviti začetno trditev o tem, da je kvas najpomembnejši – verjetno ta naslov pripada maslu.
SESTAVINE:
Prvo vzhajanje:
- 300 gramov bele moke,
- 50 gramov svežega kvasa,
- deciliter tople vode in
- vanilijev strok.
Drugo vzhajanje:
- 600 gramov bele moke,
- 40 gramov masla,
- 80 gramov medu,
- tri jajca,
- dva rumenjaka,
- čajna žlička limonine lupine,
- čajna žlička pomarančne lupine,
- deciliter malvazije,
- dve žlici tropinovca in
- ščep soli.
Tretje vzhajanje:
- 900 gramov moke,
- 170 gramov sladkorja,
- 170 gramov medu,
- 200 gramov masla in
- 8 rumenjakov
Za premaz:
– Eno jajce in
– dve žlici vode.
Za posip:
– Sladkor ali 30 gramov masla.
Rok Dekorti