Recept za prvi dan v letu: Močna vinska enolončnica

Nič ne poživi kot krožnik goste, močne in dišeče vinske enolončnice. Jed predstavljamo v spodnjem receptu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Če za kakšno jed na žlico lahko rečemo, da bi jo radi jedli pogosteje in celo vsak dan – potem je to golaž! In poleg tega, da je okusen, je manj neznano, da je osvežujoč po dolgih nočeh, trdem delu in kakšni pijači preveč… Torej, če ste se kdaj vprašali, obstaja razlog, zakaj ga na porokah postrežejo po polnoči.

Golaž je pravzaprav jed z več obrazi, tradicionalno izvira iz madžarske kuhinje, jeste pa ga lahko kot povsem navadno kosilo, brez težav pa ga lahko postrežete tudi za praznike. Zato ni nenavadno, da ga marsikdo uvrsti na svoj novoletni jedilnik, zato je zelo dobro, da to storite tudi vi, še posebej, če ste v novo leto vstopili naplesani, veseli in na nogah do jutra. Tu recimo obstajata klasični in vinski golaž, od vas pa je odvisno, kateri vam je ljubši. Glavna razlika med obema jedema je v dveh sestavinah – prva je seveda vino, druga pa krompir.

Mnogi ljudje so pogosto zaskrbljeni, ko vidijo sestavine, ki gredo v enolončnico, in dvomijo o količini čebule. A da skuhate dober, gost in dišeč golaž, morate poleg dobrega kosa mesa pripraviti še zadostno količino čebule. Vsaka gospodinja in profesionalni kuhar namreč ve, da je skrivnost gostote golaža ravno v čebuli. Zato ni brez razloga trditev, da je v golažu toliko čebule, kolikor je mesa. Vendar je zelo pomembno, da se čebula ne zažge, da ne pokvari okusa celotne jedi.

Katero vino izbrati?

Za enolončnico lahko izberete belo ali rdeče vino, odvisno je od vas. Z vinom se namreč arome in barve v golažu še dodatno poudarijo, zato boste z rdečim vinom dobili temnejšo barvo jedi. Pri kuhanju golaža je zelo pomembno, da vino dodamo proti koncu kuhanja, da alkohol izhlapi in arome ostanejo.

Pri golažu je potrpežljivost cenjena. Torej, če nimate ekonom lonca, ki bi pospešil kuhanje, se oborožite s potrpežljivostjo, saj se mora enolončnica kuhati dolgo in počasi na nizki temperaturi. Le nekaj ur kuhanja bo zmehčalo še tako trd kos mesa, ki se vam bo nato stopil v ustih.

Če boste enolončnici dodali korenasto zelenjavo, pazite, da ne potrebuje enake toplotne obdelave kot meso. Zato ga ne dajte kuhat takoj na začetku, ampak ga lahko poljubno dodate na polovici časa kuhanja.

Vinska enolončnica

Potrebovali boste:
500 g govejega mesa
500 g čebule
60 g paradižnikovega koncentrata
200 ml vina
200 g krompirja po želji
300 ml goveje juhe
sol in poper
1 čajna žlička pekoče rdeče paprike
1-2 pekoča feferona
2 lovorjeva lista
1 čajna žlička timijana
1 čajna žlička kumine, po želji
1 žlica svežih peteršiljevih listov, sesekljanih
maščoba

Priprava:
Meso narežemo na enako velike kocke, čebulo pa drobno sesekljamo.

Na segreto maščobo položimo čebulo in jo pražimo toliko časa, da postekleni, zato pazimo na temperaturo, da se ne zažge. Ko čebula postekleni, dodamo meso in dušimo, prav tako na zmernem ognju, dokler ne spusti vode.

Ko meso spusti vodo, ga začinimo in nadaljujemo z dušenjem, ki mu počasi dodajamo osnovo. Tako kuhamo, dokler meso ne postane mehko. Proti koncu kuhanja prilijemo vino in na kocke narezan krompir. Dušimo še dvajset minut.

Jed postrežemo s kruhovimi cmoki, polento ali preprosto s sveže pečenim, še toplim kruhom.

Za več kulinaričnih nasvetov pa klik tukaj.