Režiser in scenarist Miha Čelar: Z dokumentarcem o konoplji dviguje prah

Režiser in scenarist Miha Čelar se je podpisal pod številne uspešne projekte. V zadnjih letih so to bili  Codelli, Irena, lahko noč in Mama je ena sama. Z dokumentarnim filmom Sinovi burje je pred leti z veliko sočutja in ljubezni do psov podal še v zanimiv svet kraških ovčarjev. Od nedavnega pa po slovenskih kinematografih vrtijo dokumentarni film Konoplja osvobaja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Miha se že vse življenje ukvarja s filmom. Začela sta z Vojkom Anzeljcem. Ker je  želel učim prej ustvarjati filme, ni razmišljal, da bi čas izgubljal s študijem na AGRFT, temveč je želel čim prej delati. »Nekaj osnov sem dobil v filmski šoli Sklada za kulturo, ki jo je vodil režiser Jovan Jovanović. Komercialna televizija je bila takrat v nastajanju, mulci pa smo uživali v delu s kamero v studiu in montaži,” pravi.

Miha je bil del produkcijske skupine Mangart, s katero so ustvarjali nanizanke TV dober dan, Začnimo znova, Trafiko …, nato pa se je preusmeril v dokumentarne filme. »Sem tudi producent in od tega tudi živim, vendar ni enostavno, saj je treba ves čas imeti v rokavu tri ase: enega dokončanega, s katerim greš na festivale in do občinstva, z drugim si sredi snemanja ali v postprodukciji, tretji pa je šele na papirju, vendar je to zagotovilo, da boš imel delo tudi čez leto dni,« razlaga naravo svojega dela. Podpisal se je pod številne uspešne dokumentarce, po Sinovih burje se gledalci lahko veselijo Konoplje osvobaja.

»Film je začel nastajati leta 2019 pred korono, potem se je  vse zapletlo. Največji problem so bile zaprte meje, za nas še posebno, saj se filmska zgodba poleg Slovenije odvija tudi na Hrvaškem, v Srbiji, Severni Makedoniji, Švici, Španiji, ZDA, načrtovali pa smo še Italijo in Ciper. Na Ciper nismo uspeli priti, ker je bil med korono ena najbolj zastraženih držav in tam tako žal nismo uspeli posneti nadebudne ekipe konopljinih start-upovcev, ki so razvili čisto pravi Džointo-mat (J-Roll), ki ti zjutraj namesto kave zvije in pripravi jutranji »džoint za v službo«,« razlaga Miha, ki si je med nastajanjem filma nabral veliko zabavnih spominov. V Italiji, ki je po pridelavi, predelavi in uporabi konoplje precej specifična, so želeli v dogovoru z italijansko vojsko, ki si je v Italiji prizadeva, da bi edina dobila koncesijo za vzgojo medicinske konoplje, posneti polkovnika Antonia Medica – (Collonelo Antonio Medica), ki na Kemijskem inštitutu italijanske vojske v Firencah vzgaja in gensko spreminja konopljo za kar največji donos in vsebnost kanabinoidov na rastlino. Najprej na inštitut niso mogli vstopiti zaradi korone, potem pa zaradi ukrajinske vojne. Prava pustolovščina pa je bila tudi pot k Sestram iz doline (Sisters of the Vally), k nunam, ki v Kaliforniji blizu Yosemite Valleyja vzgajajo in tudi »uporabljajo« konopljo. Tja in nazaj so potovali skozi pet držav, najprej pa so celo nameravali z ekipo zapustiti Evropo za dva tedna, da bi tako izpolnili pogoje za vstop v ZDA. No, k sreči so se razmere potem uredile in so do nun na koncu vendarle prišli ter jih tudi odlično posneli.

miha celar nagrada

Neustrašno proti težavam

»Na posebne težave in izjemno hud nadzor  »oblasti« pa smo naleteli v Makedoniji, kjer je proizvodnja konoplje v gigantskih rastlinjakih v rokah družine nekdanjega predsednika Zorana Zaeva in kjer vso dejavnost ter vse, ki se zanimajo zanjo, nadzoruje tajna služba. Podobne težave smo imeli v Srbiji, ki se je v nekem trenutku znašla v primežu popolne prohibicije in so morali trgovci s polic na zahteve inšpektorjev umikati celo konopljino jedilno olje, jedilna semena in moko za kuho. V Makedoniji in v Srbiji so nam pri snemanju pomagali aktivisti združenj BILKA in IRKA tako, da smo se na trenutke počutili, da bi oblasti lahko pridržale tudi nas. Posebno zanimiva izkušnja je bila tudi snemanje na nevrološkem oddelku ljubljanske pediatrične klinike, kjer smo pri profesorju dr. Davidu Neubaerju snemali program otrok s trdovratno epilepsijo, ki se zdravijo s konopljo. Čeprav smo za snemanje vedeli le mi, dr. Neubauer in njegov nekdanji študent, zdaj predstojnik oddelka, nas je (in njih)  po nekaj dneh poklicala komisija za medicinsko etiko in začela nadlegovati z nadležnimi vprašanji. Še danes ni nikomur jasno, kako je komisija sploh izvedela za snemanje,« razlaga Miha in dodaja, da mu je, da bo zgodba še bolj napeta, nekdo natanko 30 dni pred premiero (ki bo v Brežicah 20. aprila, na mednarodni dan legalizacije konoplje, tu je doma Janko Pirc – glavni protagonist filma, ki je  nasproti sodišča, kjer je bil prvič obsojen, odprl trgovinico Konoplja osvobaja, po kateri je film tudi dobil ime in se filmska zgodba tudi odvija), »shekal« moj osebni FB profil in iz njega »kao« poskušal objaviti Hitlerjevo fotografijo … Facebook mu je nemudoma za 30 dni prepovedal pravice za oglaševanje na vseh njegovih filmskih straneh, uporabo MSN in javljanje v živo.  Miha sicer ni nikakršen pristaš teorije zarot, ampak tole se zdi res prikladno, da ravno 30 dni pred premiero filma, ki v bistvu sporoča, da bosta farmacija in kapital zdaj zdaj prevzela pobudo nad pridelavo in predelavo konoplje ter jo iztrgala iz rok civilne družbe ter vseh aktivistov, ki so se 30 let borili za prosto pravico do njene pridelave in uporabo, vendar se ne da. Njegov najnovejši film gre do gledalcev in dalje. Z njim je že obiskal nekaj festivalov doma in na tujem, na nekem manjšem subverzivnem (imenuje se Kotlovnica) so prejeli tudi nagrado za režijo, julija gre v Makedonijo na Cine Days v Skopje. Prodorni režiser pa že pridno snuje nove projekte.

 

Zabavno o manj zabavnih stvareh

Konoplja osvobaja je dokumentarni filmski esej, ki s humorjem pripoveduje zgodbo o aktivistih iz Slovenije in sveta, ki so svoje življenje posvetili legalizaciji konoplje. Nekateri so pri tem prišli v navzkrižje z zakonom, vsi pa so tako ali drugače stopili na pot svoje osebne »konopljine revolucije«. Film ob duhoviti pripovedi glasbenika in rock’n’roll filozofa Ramba Amadeusa, hkrati pa predstavlja, kako v bliskovito razvijajočo se industrijo konoplje vstopajo politika, farmacija in kapital – kljub nasprotovanju medicine, ki ima konopljo še vedno za mamilo. Konoplja tako vse bolj postaja simbol civilne družbe in pravice posameznika, da si sam pridela zdravilo. Glavni protagonist filma je Janko Pirc, ki je po obsodbi zaradi vzgoje in uporabe osmih sadik, s katerimi je želel pomagati bolnemu sinu in ženi, leta 2016 prvi v Slovenijii dosegel oprostilno sodbo na vrhovnem sodišču.

 

miha celar predstavitev filma stanjel