Ribičem še naprej nadomestilo za izpad dohodkov in pravna pomoč

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je včeraj sprejel vladni predlog spremembe zakona o pomoči ribičem. Ta predvideva spremembo člena o nadomestilih za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in člena o pravni pomoči ribičem spričo kazni, ki jim jih za ribolov v morju, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdaja Hrvaška.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na nujni seji je bilo navzočih 14 članov odbora. Predlog z amandmaji je podprlo devet poslancev, proti pa ni bil nihče.

V skladu s spremembo 15. člena zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško (Zuvras) bodo ribiči še naprej upravičeni do nadomestil za izpad dohodkov zaradi ribolova v delu morja, ki po arbitraži pripada Sloveniji. Sprememba je po navedbah vlade nujna, potem ko je lani na ravni EU prišlo do sprememb pravil, ki urejajo državno pomoč za ribištvo in akvakulturo.

21. člen medtem ureja pravno pomoč za ribiče, ki jim hrvaški organi izdajajo kazni zaradi ribolova v delu morja, ki po arbitražni razsodbi pripada Sloveniji. S spremembo želi vlada po lastnih besedah zaščititi ribiče, saj so nekatere globe že postale pravnomočne. V skladu s spremembo zakona bo pomoč obsegala stroške izvajalca pravne pomoči, stroške postopkov, varščine in v primeru prisilne izterjave povračilo sredstev za kazni in s tem povezane stroške. Do prisilnih izterjav sicer še ni prišlo.

Po mnenju odbornikov iz vrst SDS med vladnim predlogom in predlogom, ki ga je pred časom v obravnavo vložila največja opozicijska stranka, ni bistvenih razlik. Vladi med drugim očitajo, da doslej ni naredila nobenega koraka v smeri rešitve vprašanj, povezanih s hrvaškim spoštovanjem oz. nespoštovanjem arbitraže. “Če se državi ne bosta dogovorili, se nihče ne bo,” je domnevne besede ribičev povzela Anja Bah Žibert.

Ob tem je opozorila, da četudi do prisilnih izterjav še ni prišlo, te nad ribiči visijo “kot Damoklejev meč”. Izpostavila je tudi, da je treba pomagati vsem ribičem, ne pa upravičenosti do nadomestil pogojevati s količino ulova. Nasprotno je Janja Sluga iz Gibanja Svobode poudarila, da se nadomestila ne morejo dodeljevati vsem, ki ribarijo, temveč le tistim, ki se z ribolovom preživljajo.

Skladno s predlogom spremembe zakona, ki ga je pripravila SDS, bi vlada med drugim ribičem v 30 dneh poravnala globe, ki so jim jih doslej izdali hrvaški organi. Te skupno znašajo okoli 3,4 milijone evrov. Vlada je o predlogu podala negativno mnenje, saj meni, da bi to pomenilo, da Slovenija priznava pristojnost hrvaških organov v delu morja, ki po arbitraži pripada Sloveniji. Predlog je zavrnil tudi pristojni odbor.

Vlada je sicer državnemu zboru predlagala, da njen predlog spremembe Zuvras sprejme po skrajšanem postopku.