Rižanski vodovod praznuje 90. let

Rižanski vodovod Koper ob 90-letnici z načrti za večji vodni zadrževalnik.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Čeprav Rižanski vodovod Koper slovenski Istri pitno vodo zagotavlja že od leta 1935, njihovo poslanstvo po besedah direktorja Martina Preglja še vedno ni stabilno. Eden od glavnih prihodnjih izzivov podjetja tako ostaja zagotovitev zanesljive vodooskrbe z izgradnjo večjega vodnega zadrževalnika, je povedal ob 90-letnici obstaja.

“V teh dneh praznujemo dve tesno povezani zgodbi, kjer prva brez druge ne more. Ena je zgodba sistemske vodooskrbe Istre, druga pa podjetja, ki skrbi za to,” je poudaril Pregelj.

Nujnost ureditve dolgoročne zanesljive oskrbe

Ob visoki obletnici želijo prenesti tudi sporočilo o nujnosti ureditve dolgoročno zanesljive oskrbe v regiji. “Kljub temu, da slovenski Istri zagotavljamo pitno vodo že od leta 1935, naše poslanstvo še vedno ni stabilno. Posebej poleti, ko reka Rižana, usahne in količine vode niso zadostne, potrebe zaradi turističnih gostov pa zrastejo,” je dejal.

V luči prizadevanj za zagotovitev zanesljive vodooskrbe v slovenski Istri je Pregelj izpostavil tudi pomembnost povezovanj z drugimi upravljavci vodovodov. “Z vsemi tremi sosednjimi vodovodi smo že povezani, delamo pa na dodatnih povezavah oziroma pridobitvi večjih količin vode, da bi bili poleti stabilni,” je poudaril. Med temi je med drugim izpostavil okrepitev povezovanja s Kraškim vodovodom Sežana ter nadaljnjo povezovanje slednjega z vodovodnima sistemoma Javnega podjetja Kovod Postojna in Komunale Ilirska Bistrica.

“Ravnokar se je Ilirska Bistrica povezala tudi s Kraškim vodovodom Sežana in na ta način bi bili vsi štirje vodovodni sistemi, torej vseh 12 občin s področja, ki se zliva v Jadransko morje, povezani med seboj,” je pojasnil.

Rižanski vodovod v poletje “s polnimi pljuči”

Do konca minulega leta je vseh omenjenih 12 občin – Koper, Izola, Ankaran, Piran, Ilirska Bistrica, Postojna, Pivka, Miren-Kostanjevica, Komen, Sežana, Hrpelje-Kozina in Divača – sprejelo tudi zaveze o financiranju projekta nadgradnje vodooskrbe v regiji. Projekt poleg povezave različnih vodnih virov obsega tudi obnovo vodovodnih sistemov in zmanjšanje vodnih izgub. “Naša najstarejša cev bo imela v ponedeljek več kot 90 plus let, najmlajša pa je ta, ki je bila vgrajena v petek zjutraj,” je pristavil Pregelj.

Glede stabilnosti oskrbe z vodo v prihajajočih mesecih je ocenil, da gredo v letošnje poletje “s polnimi pljuči”. Pri tem bodo ključne predvsem dobave vode iz Istarskega vodovoda Buzet, s katerim so konec marca podpisali novo pogodbo o dobavi vode za naslednjih pet let. V teku pa so tudi dogovori o vzpostavitvi tretje povezavi z omenjenim vodovodom. “Njihova akumulacija je polna, oni so vse vodne vire med seboj že povezali in zagotavljajo nam, da nam bomo dajali količine vode, ki jih bomo potrebovali,” je pojasnil Pregelj.

Martin Pregelj

Želja po lastni akumulaciji

Njegova želja je, da bi se ob 100-obletnici lahko pohvalili z lastno akumulacijo, s čimer bi zagotovili dolgoročno zanesljivo oskrbo v slovenski Istri. “Danes imamo desetkrat več vode, kot je potrebujemo na vrhu turistične sezone, včasih je teče tudi stokrat več, ampak žal gre vsa v morje, namesto da bi jo zadrževali v akumulaciji,” je ponazoril.

Kot najbolj primerno rešitev za trajno ureditev vodooskrbe regije ocenjujejo predlog ureditve vodne akumulacije v bližini izvira Rižane oz. na lokaciji trenutno še delujočega kamnoloma Griža. “Ker gre za več kot milijon kubičnih metrov veliko akumulacijo, je zanj potreben državni prostorski načrt. Z državo smo si razdelili naloge, kaj mora kdo narediti za vložitev popolne pobude za izdelavo prostorskega načrta in to je naš načrt za letos,” je napovedal Pregelj.

Zagotovitev zanesljive vodooskrbe na dolgi rok se mu zdi pomembna tudi z vidika razvoja gospodarstva in turizma. “Na ta način bodo ljudje v teh krajih živeli in se razvijali še naprej,” je še pristavil.

rižanski vodovod

Obeležili bodo 90 let

V podjetju bodo 90-letnico obstoja v nedeljo obeležili s slavnostno akademijo v Avditoriju Portorož, ki se je bo udeležila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Za občane pa danes med 9. in 18. na vodarni v Cepkih organizirajo dan odprtih vrat.

Rižanski vodovod Koper upravlja s preko 1000 kilometri vodovodnega omrežja, ki s pitno vodo oskrbuje območje štirih obalnih občin – Kopra, Izole, Pirana in Ankarana. Čez leto s pitno vodo oskrbujejo 90.000 prebivalcev, na višku turistične sezone pa številka doseže 140.000. V podjetju je trenutno zaposlenih 100 ljudi.