Schengen v gorah: ponovno povezana Snežnik in Snježnik

Po več kot tridesetih letih obnovljena planinska pot, ki povezuje Snežnik in Snježnik.

Deli novico s tvojimi prijatelji

 

Šele letos, z odpravo schengenske meje, bi čezmejne pohodne poti spet lahko obnovili, na veselje planinskih zvez obeh držav, pa tudi številnih planincev in njihovih društev, katerih prijateljstvo in sodelovanje nista bila nikoli prekinjena.

 

Pot prijateljstva, eno najstarejših čezmejnih pohodniških poti, ki povezuje hrvaški in slovenski Snežnik, so obnovili in slovesno odprli na spominski prireditvi na Platku 8. julija.

 

Slovesnosti so se poleg planincev udeležili predstavniki regionalnih in lokalnih uprav obeh držav ter predsednika Planinske zveze Slovenije Jože Rovan in Hrvaške planinske zveze Darko Berljak, piše hrvaški portalpolnkufer.hr.

 

Med zbranimi je bil tudi gospod Branko Lemić z Reke, udeleženec prve odprave s Snježnika na Snežnik leta 1975, ki je odprla pot. Ob tej priložnosti je pokazal tudi kamen, odnešen s Snežnika s podpisi vseh udeležencev prve odprave.

 

Čezmejne planinske ceste obstajajo že od nekdaj, najlepše med njimi pa so postale uradne, urejene in označene planinske ceste. V Sloveniji in na Hrvaškem so že leta 1922 planinske poti označene z enakimi rdeče-belimi markacijami, ki jih je uvedel slovenski markacist Alojz Knafeljc.

 

Prva uradna mednarodna pohodniška pot je bila Štajersko-Zagorska krožna pot, ki je bila organizirana leta 1968 s prizadevanji in delom planinskih društev obeh držav.

 

Takrat se je porodila ideja o povezavi Snježnika in Snežnika, prva mednarodna pot pa je bila označena 5. julija 1974 ob 100-letnici planinstva na Hrvaškem in v Jugoslaviji.

 

Celotno cesto so uradno odprli leto kasneje, leta 1975, s simboličnim vrisom markacij na vrhu Snežnika. Ob otvoritvi so natisnili dvojezični priročnik z opisom poti in podelili značke za celotno prehojeno pot.

 

To je bil šele začetek vzpostavljanja številnih Bratskih planinskih poti, ki so leta 1991 zastale, kasneje pa je zaradi strogih schengenskih pravil ostalo brez rezultatov angažiranje Planinske zveze Slovenije in Hrvaške planinske zveze.

 

Šele letos, z odpravo schengenske meje, bi lahko čezmejne planinske poti ponovno obnovili, na veselje planinskih zvez obeh držav, pa tudi številnih planincev in njihovih društev, z ene strani meje oz. drugi, katerega prijateljstvo in sodelovanje nista bila nikoli prekinjena.

 

Krovne zveze so planinskim društvom, ki sodelujejo pri obnovi Poti prijateljstva, zagotovile ves potreben material, orodje in pripomočke za ureditev planinskih poti, ob slovesnem odprtju pa se je predsednik HPS Darko Berljak zahvalil vsem posameznikom, planinskim društvom, zvezam in ustanovam, ki so jo pomagale obnoviti Pot prijateljstva.