Sedeči življenjski slog: kako nam krade leta in kaj lahko storimo?

Ali preživite več kot 10 ur na dan v sedečem položaju? Vredno je poskrbeti za svoje zdravje! Takšen način življenja pospešuje staranje in skrajšuje vaše življenje. Zdravniki pravijo, da redna telesna vadba ne pomaga vedno spremeniti stanja na bolje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Raziskava iz leta 2013, ki so jo izvedli raziskovalci kalifornijske univerze v San Diegu, je pokazala, da seženske, ki sede preživijo vsaj 10 ur na dan, starajo hitreje. Njihova biološka starost presega njihovo dejansko starost.

Ljudje, ki večino svojega dela opravljajo sede, imajo kar 34 % večje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja in 16 % večje tveganje za smrt zaradi drugih vzrokov v primerjavi s tistimi, ki so pri delu fizično aktivni. Tudi brez upoštevanja razlik med spoloma, starosti, kajenja, uživanja alkohola in telesne teže.

Prizadeti so predvsem mišično-skeletni sistem, sklepi in mišična masa. Ni presenetljivo, da ima tak način življenja v kombinaciji s slabo prehrano akumulativni učinek. Zaradi prehranjevanja brez pitja vode, nezdrave hrane in pogostih prigrizkov se lahko razvijejo debelost, sladkorna bolezen in druge presnovne težave.

Na poslabšanje zdravstvenih težav lahko vplivajo tudi pomanjkanje spanja, stres in živčna napetost, kar lahko privede do depresije in povečane tesnobe.

pexels olly 925786

Kako lahko zmanjšate svoja tveganja?

Med najboljše ukrepe sodi več gibanja na prostem. S kolesarjenjem, vadbo za moč ali celo najbolj običajnim sprehodom se lahko počutite bolje. Španski znanstveniki so pred kratkim ugotovili, da 10 000 korakov na dan zmanjša tveganje za depresijo za 50 %!  Ljudje smo po naravi pokončna bitja, zato srce in srčno-žilni sistem najbolje delujeta, ko smo pokonci.  Hoja izboljša pretok krvi v možgane, kar pripomore k večji ravni kisika in proizvodnji endorfinov, hormonov sreče, ter zmanjša raven kortizola, znanega kot stresni hormon. Za optimalno količino na dan velja od 6.000 do 10.000 korakov, vendar lahko preseganje norme negativno vpliva na vaše telesno počutje!

Ugotovili so tudi, da naše črevesje deluje učinkoviteje, kadar smo v pokončnem položaju. Telesna aktivnost pozitivno vpliva na splošno raven energije in vzdržljivost, kosti pa ohranjajo svojo moč. Ne pozabite: vse je dobro v zmernih količinah. Poslušajte svoje telo in sledite njegovim potrebam.

Za tiste, ki večino časa preživijo sede, to morda ni dovolj. Strokovnjaki svetujejo, da vsaj eno uro na dan ali 150 minut na teden posvetijo telesni aktivnosti.

sede

„Kaj naj storim, če sploh nimam časa za šport?“

Začnete lahko z majhnimi koraki, na primer tako, da si vsako uro vzamete 5-10 minut odmora, če se že dolgo časa nahajate pred računalniškim zaslonom. Lahko se tudi sprehodite po hodniku ali spijete kozarec vode; takšen pristop vam bo pomagal, da se boste počutili manj utrujene in povečali svojo zbranost pri prihajajočih opravkih.

Če te možnosti nimate, poskusite vsakih 15-30 minut spremeniti položaj telesa. Lahko se vrtite na stolu, tresete z nogami, se pretegujete ali dvignete roke nad glavo.

Žal takšni ukrepi ne bodo popolnoma nevtralizirali negativnih učinkov sedečega načina življenja, zato morate za zmanjšanje procesa staranja telesa v svoje življenje vključiti smiselno telesno dejavnost.

Bodite aktivni, vendar previdni!

Če je šport ali telesna dejavnost za vas nekaj novega, se ne pozabite posvetovati s svojim zdravnikom! Ta vam bo pomagal izbrati za vas najprimernejšo dejavnost.

Zavedajte se svoje telesne pripravljenosti in na začetku poskušajte preprečiti prevelike obremenitve svojega telesa. Pustite telesu, da se počasi prilagodi novim spremembam, in postopoma povečujte intenzivnost vadbe.

Ne pozabite, da se na neki točki vse začne od začetka.

Avtor: Sofia Sergeeva