Šentjanževka oziroma Hypericum perforatum L., znana tudi kot zelišče svetega Ivana (ker tradicija veleva, da se značilni rumeni cvetovi šentjanževke nabirajo na noč svetega Ivana, 24. junija), je zeliščna rastlina iz družine Hypericaceae (krčničevke), ki se stoletja uporablja kot naravno zdravilo za različne tegobe.
V zadnjih letih so koristi šentjanževke potrdile tudi različne znanstvene študije, s čimer so podprle njen uveljavljen sloves kot učinkovitega naravnega zdravila. Znanstvenik Edzard Ernst, vodilni raziskovalec in strokovnjak za alternativno medicino, je v nedavnem intervjuju za Vanity Fair potrdil učinkovitost šentjanževke kot naravnega antidepresiva.
Šentjanževka proti blagi depresiji in anksioznosti
Eden od glavnih koristnih učinkov šentjanževke je zdravljenje blage ali zmerne depresije. Študija, objavljena v Journal of Clinical Psychopharmacology, je primerjala njeno učinkovitost z običajnim antidepresivom in rezultati so pokazali, da je bila šentjanževka enako učinkovita pri zmanjševanju simptomov depresije, a brez stranskih učinkov, ki so značilni za običajne antidepresive.
Druga pomembna študija, izvedena na Univerzi v Freiburgu v Nemčiji, je preučevala njene učinke na anksioznost, pogosto stanje, ki lahko negativno vpliva na kakovost življenja in je v zadnjih letih vse bolj razširjeno, tudi med mlajšo populacijo. Rezultati so pokazali, da je šentjanževka znatno zmanjšala simptome anksioznosti, ne da bi povzročila odvisnost ali pomembne stranske učinke. To nakazuje, da bi lahko bila varna in naravna alternativa za zdravljenje stanj anksioznosti, pravijo znanstveniki s tega področja.
Učinkovita proti nespečnosti
Uporaba šentjanževke je bila raziskana tudi zaradi njenih potencialnih koristi pri zdravljenju nespečnosti. Po letih študij je bilo dokazano, da izboljšuje kakovost spanja, zmanjšuje čas, potreben, da zaspimo in povečuje trajanje faze globokega spanja, t.i. REM faze.
Nekatere študije kažejo, da lahko šentjanževka pomaga tudi pri lajšanju simptomov menopavze, kot so vročinski oblivi in razpoloženjska nihanja.
Šentjanževka tudi za zunanjo uporabo
Sicer je šentjanževka lahko koristna tudi za zunanjo uporabo, in sicer za celjenje ran. Šentjanževkino olje, pridobljeno iz cvetov rastline, se tradicionalno uporablja za zunanjo obravnavo opeklin, odrgnin in manjših ran. Olje lahko pomaga pri celjenju in ima protivnetne lastnosti.
Kako jo lahko uživamo?
Šentjanževka je na voljo v več oblikah, ki omogočajo različne načine uporabe, odvisno od potreb in želenih učinkov. Dostopna je v obliki kapsul in tablet, tekočih izvlečkov, čaja in olja.
Vseeno pa je priporočljivo, da se pred začetkom katerekoli terapije na osnovi šentjanževke posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom, še zlasti, če že jemljete druga zdravila, kot so antidepresivi in antikoagulanti.