Novo s Kozine
Danes od 6. ure v podjetjih Selea in Marinblu poteka inšpekcijski nadzor skupaj s policijo. Glavni inšpektor inšpektorata za delo Jadranko Grlić je povedal, da so v omenjenih podjetjih že v preteklosti izrekli več ukrepov zaradi določenih prekrškov.
“Ugotovljeno je bilo, da tuji delodajalec posreduje delovno silo uporabniku, vendar ni vpisan v register agencij za posredovanje delovne sile pri ministrstvu za delo, kar je dolžan storiti,” pravi Grlić. Med drugim je bilo danes ugotovljeno, da nekateri delovni stroji niso varni za uporabo. Grlić je ob tem opozoril na pomanjkljivo zakonodajo na tem področju, saj delodajalcem omogoča prirejanje evidenc o številu opravljenih ur.
Grlić in državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan sta pozvala delavce, naj prijavijo kršitve, saj jih bodo le tako lahko na ministrstvu zaščitili.
Sistematično izkoriščanje delavcev na Kozini
Razkrite so bile suženjske razmere dela v podjetjih v lasti nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja. Čeprav so se delavci že skoraj navadili na katastrofalne delovne razmere, so izčrpani in utrujeni.
Vodja delavske svetovalnice Goran Lukić, je pokazal fotografijo bivalnih pogojev indijskih delavcev v podjetju Selea. Lukić pravi, da česa takega še ni videl v petnajstih letih ukvarjanja z delavsko problematiko. Delavci namreč spijo na tleh, kar v skladišču tovarne. Med drugim so iz Zavoda za zaposlovanje RS sporočili, da podjetje Selea nima dovoljenja za zaposlovanje delavcev iz Indije. Podjetje Marinblu pa ga je pridobilo preko portugalske agencije, ki za opravljanje dela v Sloveniji ni registrirana, kar je nezakonito. Gre za družinsko podjetje, kar pomeni, da delavce vodijo družinski člani.
Delovni inšpektorat je v podjetjih že v preteklosti opravil več nadzorov, med katerimi so ugotovili kršitve pri plačah, regresu, delovnem času, odmorih in počitku. Ker sta se podjetji že soočili s sedmimi zavrnitvami, imajo inšpektorji pravico, da ju zaprejo.
Delavci so ves čas pod nadzorom kamer in prejemajo besedilna sporočila o tem, kaj delajo narobe. Kot prekrški so večinoma navedeni pogovori med sodelavci, naslanjanje na pult in predlogi odmori. Zaposleni namreč opravljajo petnajst ali več urne izmene, prostega časa nimajo. Z nenehni telefonski klici pa jim posegajo v zasebno življenje.
Opozorili so še na higienske pogoje, saj imajo samo eno industrijsko močno čistilo, ki se težko uporablja in je nekaterim delavcem povzročilo celo opekline, zaznali pa so tudi prisotnost črvov. Delo poteka na način, da se ribe iz reklamacij vrne v obdelavo. Dajo jih v ledošok, prepakirajo ter ponovno pošljejo na tuje tržišče, na primer na Češko in Madžarsko, so še povedali delavci. Odjemalca na našem tržišču sta Spar in Lidl, v delvaski svetovalnici so obe trgovski verigi povprašali ali še želijo sodelovati pri takem početju. Oglasili so se iz Spara, kjer pravijo, da prekinjajo sodelovanje s podjetji, delavce pa so povabili naj pridejo delat k njim.
V podjetjih naj bi kršili tudi pogodbo o izplačilu nadur. Enen od delavcev pravi, da je za 100 nadur dobil le 80 evrov plačila na roko. Odbijajo jim tudi za malico, delovno vizo in zdravstvene preglede.
Člani družine Šuštar niso želeli govoriti pred kamerami, so pa pisno zavrnili obtožbe. “Pojasnjujem, da vsi naši delavci opravljajo delo v skladu z veljavno delovnopravno zakonodajo. Zavračam vaše navedbe o neizplačilu opravljenih nadur in o izvajanju nezakonitega videonadzora delavcev. Višina urne postavke in izvajanje politike zaposlovanja delavcev sodi v okvir poslovne skrivnosti poslovanja naše družbe, zato vam teh informacij ne moremo razkriti. Glede navedb, da naj bi v zadnjih treh letih delovna inšpekcija v družbi Selea d. o. o. ugotovila številne kršitve, takšne navedbe zavračam,” je za TV Slovenija zapisala direktorica Rosana Šuštar.
Prijave so podali na več različnih organov. Iz delovske svetovalnice so sporočili, da bodo naredili vse, da ustavijo tega delodajalca.