Zaradi njihove nezaščitenosti so brezplačna omrežja lahka tarča za hekerje in kibernetske kriminalce. Ti lahko na takšnih omrežjih prestrezajo podatke, viruse in zlonamerne programe, kradejo identiteto ali celo postavljajo lažne Wi-Fi točke, ki so videti povsem legitimne, služijo pa slabim namenom.
Prav slednje je tudi ena najbolj pogostih tehnik, ki jih uporabljajo hekerji. Imenuje se “evil twin” (angleško: zlobni dvojček).
Tako se lahko zgodi, da sedite v lokalu in se povežete z njihovim Wi-Fi omrežjem, da bi preverili stanje na svojem bančnem računu. Pri sosednji mizi pa čisto slučajno sedi heker, ki je ustvaril lažno Wi-Fi mrežo z istim imenom, kot ga ima (povsem legitimna) mreža lokala. Vi se nič hudega sluteč prijavite, vnesete svoje podatke za prijavo v bančno aplikacijo in … heker ima vse potrebne podatke za dostop do vaših finančnih informacij.
Ob že tako rizičnih javno dostopnih omrežjih Wi-Fi pa obstajajo visoko rizični prostori, kjer takšnega omrežja sploh ni priporočljivo uporabljati:
1. Letališča: zaradi velike frekvence ljudi in običajno slabe varnosti omrežja so letališča priljubljena tarča hekerjev.
2. Kavarne in restavracije: običajno imajo slabo zaščitena omrežja Wi-Fi, ki so sorazmerno lahke tarče zlonamernežev.
3. Hoteli: hotelska omrežja so običajno slabo zaščitena in je vanje lažje vdirati.
4. Trgovski centri: hekerje privlačijo iz podobnega razloga kot letališča – obilica ljudi, ki bodo omrežje potencialno uporabili in izdali osebne ali finančne podatke.
5. Javni prevoz: Wi-Fi omrežja v avtobusih, vlakih ali podzemnih železnicah so pogosto slabo zaščitena in jih je lahko zlorabiti.
6. Knjižnice in izobraževalne ustanove: čeprav se zdijo varne, imajo te institucije pogosto slabo zaščitena odprta omrežja.
7. Javni parki in trgi: brezplačna Wi-Fi omrežja na teh območjih so pogosto nezaščitena in hekerjem lahko dostopna.
Kako se lahko pri uporabi javnih Wi-Fi omrežij zaščitimo?
- Uporabljajte VPN: virtualno zasebno omrežje šifrira podatke, ki jih prenašate na ali z interneta in jih potencialni napadalci ne morejo prebrati.
- Preverjajte avtentičnosti omrežja: preden se priključite na javno Wi-Fi omrežje, pri osebju ustanove preverite njen točni naziv oziroma njeno ime.
- Izogibajte se občutljivim aktivnostim: na javnih Wi-Fi omrežjih ne dostopajte do svojih bančnih računov, ne nakupujte na spletu in ne pošiljajte občutljivih podatkov.
- Uporabljajte HTTPS: vedno preverite, ali spletna stran uporablja HTTPS protokol; tega prepoznate po simbolu ključavnice v naslovni vrstici.
- Posodabljajte programsko opremo: redno posodabljajte operacijski sistem in aplikacije na svojih aparatih, s čimer boste zaprli “varnostne luknje”.
- Izključite avtomatsko povezovanje na Wi-Fi omrežja na svojih aparatih