Slabo znanje mestnih svetnikov

Poročali smo že, da so občinski svetniki zavrnili predlog župana Đenia Zadkovića, na podlagi katerega bi morala piranska občina v 13 mesecih pridobiti projekt in gradbeno dovoljenje za izvedbo protipoplavne zaščite Pirana. Kaj o tem menijo strokovnjaki, ki so predlog pripravili?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po besedah enega izmed avtorjev protipoplavnega idejnega predloga, inženirja Vitomirja Mavriča, večina občinskih svetnikov, ki so glasovali proti predlogu, “ne pozna fizikalnih in naravnih zakonitosti in potencialov morja, očitno pa se še manj zavedajo nevarnosti, ki nam jih prinašajo podnebne spremembe, ki jih najavljajo naravovarstveniki.” Zavraća tudi očitke, da bi predlagana rešitev z visokim zidom preveč posegla v podobo mesta oziroma da Piran protipoplavnega zidu sploh ne potrebuje in da bi zapornice zadostovale. Kot pravi, ti očitki niso podprti s strokovnimi referencami na področju obvladovanja podnebnih sprememb in pomorskih gradenj.

Posledice podnebnih sprememb mestnih svetnikov ne zanimajo

Ob tem velja izpostaviti napoved iz podatkov »Ocena podnebnih sprememb v Sloveniji do konca 21. stoletja« (ARSO sinteza poročil 2018 ), da se bo do konca stoletja nivo morja dvignil za od 40 do 60 cm po optimističnem scenariju in od 70 do 120 cm po pesimističnem scenariju. Kot poudarja ing. Mavrič, so v predlagani idejni zasnovi predvideli ukrepe za optimistični scenarij. Statistika poplav sicer kaže, da je bilo v obdobju od 1961 do 2017 v Piranu kar 31 poplav, v tej številki pa še niso obdelane poplave iz obdobja od leta 2017 do 2021, ko je v roku dveh tednov morje izdatno poplavilo Piran vsako leto kar dvakrat. »Po letu 1995 je zabeležena statistična rast srednje morske gladine v Tržaškem zalivu 5 mm/leto, kar pomeni, da v 27 letih beležimo dvig srednje morske gladine za 13,50 cm,« poudarja ing. Vitomir Mavrič.

vitomir mavric

Zaradi precej črnogledih napovedi o povečani izpostavljenosti obalnih predelov poplavam v prihodnosti, nas je zanimalo, ali bi predlagane rešitve omogočile tudi varnost pred poplavami, ki so posledica trenda naraščanja višine gladine slovenskega morja. “Projekt obravnava poplavno zaščito historičnega mesta Piran pred visokim valovanjem iz morja, visokim plimovanjem in padavinskimi vodami iz zaledja mesta. Gre za ukrepe ki posamično ne predstavljajo zaščite, ampak delujejo zaščitno samo kot sistem, ko so vsi predvideni ukrepi izvršeni in ko sinhrono delujejo.«

Kaj pravi župan?

Po napovedi župana Đenia Zadkovića odločanje o protipoplavni varnosti Pirana sicer še ni končano, saj bo ponovno poskušal prepričati občinske svetnike, da projekt protipoplavne zaščite vendarle podprejo. »Pri projektu protipoplavne zaščite historičnega mesta Piran gre za projekt, kakršni se v smislu protipoplavne zaščite zgodijo morda le enkrat ali dvakrat v sto letih. Nekateri sicer očitajo, da nismo v projekt vključevali širše javnosti in da ljudje o tem ne vedo dovolj. Širša javnost dejansko ni bila vključena v prvi del projekta, saj je šlo le za idejno zasnovo v smislu definiranja potrebnih tehničnih rešitev, o katerih bi širša javnost soodločala v naslednjih korakih,« pojasnjujejo v kabinetu župana.

Začenja se torej nov krog odločanja, v katerem bo županova ekipa znova pomerila moči z občinskimi svetniki. Župan Zadković je s tem namenom že predlagal izvedbo javne predstavitve idejne zasnove, prav tako pa bo še enkrat pozval svetnike k razpravi in odločanju o izvedbi nadaljnjih korakov pri izvedbi protipoplavne zaščite Pirana.