Slopak letos prevzel že 60 % steklene odpadne embalaže v Sloveniji

»V prihodnosti se bo pomen razširjene odgovornosti proizvajalca kot dela krožnega gospodarstva le še povečeval,« napoveduje doc. dr. Boštjan Aver, direktor družbe za ravnanje z odpadno embalažo Slopak.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ključno vlogo v prihodnjem poslovanju podjetij dr. Boštjan Aver vidi v vse strožji okoljski regulativi EU. Ta narekuje ambiciozne cilje za predelavo in recikliranje odpadne embalaže:

»Do leta 2025 mora biti recikliranih najmanj 65 % odpadne embalaže, do leta 2030 pa kar 70 %. Prav tako je konec leta 2022 stopila v veljavo Uredba o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje, ki izhaja iz Direktive 2019/904, znane tudi kot SUP Uredba.« Dr. Aver že drugo leto uspešno vodi Slopak, ki se je uveljavil kot vodilna sila na področju trajnostnega ravnanja z embalažo.

»Proizvajalci se morajo spoprijeti z novimi nalogami in obveznostmi, kar vključuje načrtovanje za trajnost, ponovno uporabo, predelavo in recikliranje. Načrtovanje za trajnost in skrb za izdelke tudi po preteku njihove življenjske dobe sta postala ključna elementa korporativne odgovornosti. Uspešnost podjetij je vse bolj povezana tudi z doseganjem okoljskih ciljev,« pravi dr. Boštjan Aver.

Slopak ima vodilno vlogo v krožnem gospodarstvu. S svojimi aktivnostmi, kot so zbiranje, predelava ter recikliranje embalažnih in neembalažnih izdelkov, omogoča ponovno vključevanje sekundarnih surovin v proizvodnjo novih izdelkov ter s tem zmanjšuje okoljske obremenitve.

Slopak je v dveh letih poskrbel za več kot 1,5 mio ton embalaže

Kot najstarejša družba za ravnanje z odpadno embalažo že več kot dve desetletji ohranja visoko kakovostno delo na področju embalaže. Na začetku leta 2023 je pridobil odločbo, ki ga uvršča kot Nosilca skupnega načrta za plastične proizvode za enkratno uporabo (SUP proizvodi).

»V dveh desetletjih delovanja družbe Slopak smo poskrbeli za več kot 1,5 milijona ton embalaže, ki so jo zavezanci naše sheme vložili na trg Republike Slovenije. Še posebej sem ponosen na to, da smo v prvi polovici leta 2023 uspešno prevzeli več kot enajst tisoč ton steklene odpadne embalaže, kar predstavlja več kot 60 % celotne prevzete količine steklene odpadne embalaže v Sloveniji,« poudarja direktor Slopaka. Ti dosežki odražajo njihovo nepretrgano zavezanost trajnostnemu razvoju.

»Trajnost ni le cilj, ampak je v Slopaku naše poslanstvo. Med našimi glavnimi cilji je tudi ozaveščanje in informiranje splošne javnosti o pomenu pravilnega ločevanja odpadkov, ponovni uporabi ter zmanjševanju smetenja. S tem spodbujamo trajnosten način življenja in krožno ekonomijo,« jasno pove Aver. To poudarja aktivno vlogo Slopaka v skupnosti in s tem tudi njihovo odgovornost.

»Verjamem, da bomo vsi skupaj s sodelovanjem, povezovanjem in visoko integriteto, prispevali k varovanju našega okolja ter izboljšanju prihodnosti človeške blaginje,« zaključi svoje razmišljanje direktor družbe Slopak. Slopak ostaja zvest svojemu poslanstvu trajnostnega ravnanja z embalažo in hkrati postavlja zgled drugim podjetjem.

 

Slopak svoje okoljsko poslanstvo vedno postavlja pred dobiček

Družbo Slopak so leta 2002 ustanovile slovenske gospodarske družbe z namenom, da izpolnijo svoje okoljske obveznosti z medsebojnim nadzorom, ne glede na tržno vrednost embalaže. To načelo ga ločuje od drugih konkurenčnih družb. Poleg tega je Slopak edina družba za ravnanje z odpadno embalažo v Sloveniji, ki deluje po načelu nedobičkonosnosti. To pomeni, da morebitni dobiček vrača nazaj v sistem.