Slovenci najraje potujemo na Hrvaško in v Piran

Hrvaška ostaja prva izbira Slovencev, na domačih tleh pa Piran.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Poletni meseci ostajajo sinonim za pobeg iz vsakdana – in Slovenci pri tem že tradicionalno izbiramo Hrvaško. Po podatkih Statističnega urada RS smo v 3. četrtletju 2024 skupaj opravili približno 2,7 milijona zasebnih potovanj, pri čemer je skoraj dve tretjini teh potekalo v tujini, največ – pričakovano – prav pri južnih sosedih. Hrvaška še naprej kraljuje na lestvici destinacij, sledijo pa ji Bosna in Hercegovina, Italija in Avstrija.

alexey savchenko 5 AXXgXfIb8 unsplash 1

Slovenci potujemo več 

Slovenci smo očitno vedno bolj mobilni in pripravljeni na raziskovanje bližnjih držav. Kar 64 % vseh zasebnih potovanj v poletnih mesecih smo opravili čez mejo, skoraj polovico daljših potovanj (z vsaj štirimi prenočitvami) pa smo izkoristili prav poleti – v juliju, avgustu in septembru.

Lahko si privoščimo počitnice

Zelo spodbuden je tudi podatek, da si je lani kar 82 % gospodinjstev finančno lahko privoščilo enotedenske letne počitnice zunaj doma, kar je največ, odkar se spremlja ta kazalnik. To pomeni, da so sanje o oddihu ob morju ali v gorah za večino Slovencev postale realnost – in to brez večjih kompromisov.

Na dopustu porabimo več kot 70 evrov na dan 

Povprečni dnevni izdatki slovenskega turista na zasebnem potovanju so znašali 77 evrov, kar je 6 % več kot leto prej. Največji delež stroškov (38 %) smo namenili za nastanitev, kar kaže na to, da kakovost bivanja postaja ključna pri izbiri počitniškega kraja. 63 % vseh prenočitev smo tako opravili v najetih nastanitvenih obratih, največkrat v zasebnih sobah in apartmajih.

Ko ostanemo doma, zmaguje Piran

Tudi znotraj meja Slovenije poletne destinacije niso ostale prazne. Med domačimi kraji za oddih vodi občina Piran, ki skupaj z Izolo in Ankaranom predstavlja skoraj 30 % vseh domačih prenočitev v najetih nastanitvah v tretjem četrtletju 2024. Slovensko morje tako ostaja privlačna izbira, ko želimo dopustovati blizu, a z občutkom morskega oddiha.

Piran