Notranji minister Boštjan Poklukar zagotavlja, da nadzor na meji ne bo predstavljal težav za potnike v času poletnih dopustov. Kot je dejal, bodo pristojni delali tako kot v preteklih letih, torej ciljno usmerjeno na skupine tihotapcev ljudi.
Kot razlog za podaljšanje je navedel varnostne razmere na Bližnjem vzhodu in vojno v Ukrajini ter “zapletene razmere” na Zahodnem Balkanu kot tudi domnevno povečano ogroženost zaradi terorizma.
Nadzor podaljšan zaradi vse slabših varnostnih razmer
Varnostne razmere so se po njegovih besedah v vseh omenjenih regijah od zadnjega podaljšanja nadzora še poslabšale. Ob tem je izpostavil visoko stopnjo ogroženosti zaradi terorizma v več državah EU. Spomnil je še na primer iz Beljaka, ko je februarja domnevni islamist z nožem ubil 14-letnika, pet ljudi pa ranil.
“Takoj, ko ne bo razlogov za ta ukrep, ga bomo odpravili,” je zagotovil po seji vlade.
Nadzor že od leta 2023
Slovenija je nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko zaradi poslabšanja varnostnih razmer na Bližnjem vzhodu in povečane nevarnosti terorizma uvedla 21. oktobra 2023. Takrat je namreč iz istih razlogov nadzor na meji s Slovenijo uvedla Italija, ki ga tako kot Slovenija vseskozi podaljšuje.
Policija je v torek navedla, da je v prvih štirih mesecih letos obravnavala 5781 nedovoljenih prehodov državne meje, kar je skoraj 60 odstotkov manj kot v enakem obdobju lanskega leta, ko so beležili 13.573 primerov. Pri tem so najpogosteje obravnavali državljane Afganistana, Bangladeša in Maroka. Za skoraj pol nižje je tudi število prošenj za mednarodno zaščito.
Zmanjšano število nedovoljenih prehodov je po seji izpostavil tudi Poklukar in pri tem pohvalil delo policije.
Poleg Slovenije in Italije sicer nadzor na notranjih schengenskih mejah med drugim izvajajo tudi Avstrija, Nemčija, Danska, Francija, Italija, Norveška in Švedska.