Slovenija za sedmo mesto z Italijo

Slovenija bo v soboto dopoldan še zadnjič nastopila na 19. SP. Njen tekmec v boju za sedmo mesto, kar je njena doslej najvišja uvrstitev na mundialih, bo reprezentanca Italije, ki je včeraj izgubila proti Latviji 82:87.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V petek sta na sporedu polfinala; ob 10.45 Srbija – Kanada in ob 14.40 ZDA – Nemčija.

Tekme za razvrstitev oziroma poražencev četrtfinalnih dvobojev imajo zgolj prestižni značaj, saj je vseh osem potnikov s SP na olimpijske igre 2024 že znanih. Vse te reprezentance so že uvrščene tudi v kvalifikacije za OI, ki bodo dale zadnje štiri udeležence iger v Parizu.

Barve Evrope v Franciji prihodnje leto bodo zastopali gostitelji, Srbija in Nemčija, Amerik Američani in Kanadčani, Azijo Japonska, Oceanijo Avstralija, Afriko pa Južni Sudan.

Poraz proti Litvi

Slovenska košarkarska reprezentanca je v tekmi za razvrstitev od 5. do 8. mesta na SP v Manili izgubila z Litvo s 84:100 (21:33, 43:53, 63:75). Za Slovenijo, ki je svetovno prvenstvo na Okinavi začela s štirimi zmagami, je to tretji poraz v nizu po Nemčiji v zadnjem krogu predtekmovanja in Kanadi v četrtfinalu.

Na drugi strani Litva ostaja pri zgolj enem porazu. V predtekmovanju je dobila vseh pet dvobojev, vključno proti ZDA, Grčiji s 25 točkami razlike in Črni gori za 20 točk, edini poraz je doživela v četrtfinalu proti Srbiji.

Litva, ki je imela po četrtfinalu dan več počitka kot Slovenija, je bila za dvoboj bolj motivirana, saj se je želela Slovencem oddolžiti za poraza na domačem terenu v Kaunasu v kvalifikacijah za OI v Tokiu in lanskem eurobasketu.

Čeprav se je bilo težko posloviti od sanj o medalji in v manj kot 24 urah spočiti telesa po fizični tekmi s Kanado, volje ni primanjkovalo niti Slovencem. Tekmo so začeli solidno, vendar je bila Litva še bolj natančna. Na začetku druge četrtine, ko je povedla za 15 točk (36:21), je imela skoraj 70-odstotni met iz igre.

Slovenija je že v zaključku prvega polčasa ujela priključek (47:43), na začetku drugega polčasa je prišla le na koš zaostanka (57:55), v ospredje pa se ji ni uspelo prebiti. Litva je na zadnji mali odmor odšla s prednostjo 75:63 in to suvereno zadržala tudi v zadnjih desetih minutah. Najvišja razlika je bila 23 točk (92:69).

Za Slovenijo, ki je bila brez Jake Blažiča, zgolj sedem minut pa je igral Klemen Prepelič, je Luka Dončić zbral 29 točk (met iz igre 7-21, trojke 4-13), šest skokov in dve podaji, Aleksej Nikolić je dodal 14 točk, Mike Tobey pa jih je prispeval 13.