Will Timms je zelo zaposlen človek. Nadzornik škodljivcev svoje dneve preživlja v križišču drugega največjega britanskega mesta, da bi odstranil podgane, ščurke in druga nezaželena bitja iz domov ljudi.
V zadnjem času Timmsov telefon ne neha zvoniti, saj se je na ulicah Birminghama nabralo približno 17.000 ton smeti.
“Vonj je grozljiv,” je povedal Timms za CNN.
“Imate gnijočo hrano, na tleh imate črve, ki lezejo iz vrečk.”
Smetarji v Birminghamu stavkajo zaradi plač, zato nekaterim od 1,2 milijona prebivalcev mesta že več tednov niso odpeljali odpadkov. Na ulicah z rdečo opeko so videti kot žebljički na plutovinasti plošči posejani kupi vreč za smeti, nekatere visoki nekaj metrov. V soseski Balsall Heath veter žvižga skozi vbodne sledi v enem trohnečem kupu, kamor so se zakopale podgane in miši.
“To je zanje restavracija s petimi zvezdicami, poleg tega pa imajo še hotel,” je dejal Timms.
Posel cveti – tako zelo, da Timms, ki dela sam, ne more obvladati obremenitve in je nekaj poslov predal konkurenčnim nadzornikom škodljivcev. Povedal je, da se je število klicev ljudi, ki so v svojih domovih našli podgane, povečalo za približno 50 %, odkar so se začele stavke smetarjev.
To je Dickensovski portret mesta v šestem največjem gospodarstvu na svetu – mesta, ki je nekoč poganjalo britansko industrijsko revolucijo, ki je ustvarjala bogastvo, a je pred manj kot dvema letoma razglasilo, da je v bistvu bankrotiralo.
“Povsod so smeti, povsod so podgane … večje so od mačk,” je za CNN povedal Abid, eden od mimoidočih v Balsall Heathu.
“To je Britanija. To je 2025. Kaj se dogaja?”
Stavka smetarjev
Odgovor: Skoraj 400 smetarjev stavka zaradi odločitve mestnih oblasti, ki po pojasnilih sindikata, ki zastopa delavce, blokira povišanje plač delavcev in degradira nekatere zaposlene, kar v najslabšem primeru povzroči znižanje letne plače do 8000 funtov (10.390 dolarjev).
Mestni svet Birminghama nasprotuje tej številki in pravi, da je prizadetim delavcem ponudil alternativne vloge in možnosti prekvalifikacije. Na svoji spletni strani svet navaja, da “nobenemu delavcu ni treba izgubiti denarja” in da so kadrovske spremembe ključni del njegovih poskusov, da “postanejo finančno vzdržni” in posodobijo svojo storitev zbiranja odpadkov.
Hud spor je pred kratkim prešel v četrti zaporedni mesec in se stopnjeval. Sprva so bile stavke s prekinitvami, v začetku marca pa so prešle v nedoločen čas. Samo nekateri mestni smetarji in osebje agencije še vedno delajo, po mnenju sveta pa trenutno deluje manj kot polovica običajnega števila smetarskih tovornjakov.
Nekateri deli mesta so bili ob obisku CNN prejšnji teden videti veliko bolj prizadeti kot drugi.