Ali so bolj zdrave breskve ali nektarine?

Breskve sodijo med sadje, brez katerega si je težko predstavljati poletje, vendar mnogim ni všeč tekstura njene kože zaradi drobnih “dlačic”, zato raje posežejo po nektarinah, ki se na videz ne razlikujejo veliko.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Nektarine so pravzaprav vrsta breskev, čeprav imajo podoben videz in hranilni profil, so običajne breskve večje in imajo mehkejšo notranjost.

Poleg tega so si večinoma enake, obstaja pa nekaj zanimivih razlik med breskvami in nektarinami, piše Healthline.

Breskve

Sadje, katerega latinsko ime je Prunus persica, lahko raste v različnih podnebnih območjih, od tropskega do zmernega, obstajajo pa tri vrste:

– freestone – katerih koščice se zlahka ločijo od zrelega mesa
– clingstone – katerih koščice trdneje pritrjene na meso
– polufreestone – hibrid teh dveh vrst.

Meso breskev je lahko belo ali rumeno, njihova koža pa je hrapava in prekrita z drobnimi “dlačicami”.

nektarine breskve

Nektarine

Glatke breskve, oziroma nektarine (lat. Prunus persica var. nucipersica), so vrsta breskev, ki imajo gladko kožo zaradi genetske mutacije. Z genetskega vidika so enake navadnim breskvam.

Tudi te lahko imajo tri vrste, odvisno od tega, kako enostavno ali težko se odstrani koščica, ter rumeno in belo notranjost.

Kaj je bolj zdravo – breskev ali nektarina?

Oba sadja imata impresivne hranilne vrednosti. Kar zadeva sladkor, imajo breskve 12,6 g na enako količino, nektarine pa 11 g, medtem ko je količina maščobe enaka – 0,4 g.

Ponuja enako količino kalija, tj. 5% priporočenih dnevnih vrednosti, medtem ko breskev zagotavlja 8% priporočenega dnevnega vnosa niacina (vitamin B3), nektarina pa 10%. Ena breskev zagotavlja 4% priporočenega dnevnega vnosa vitamina A, nektarina pa 5%. Enak odstotek vitamina C ima ena nektarina, breskev pa 7% priporočenega dnevnega vnosa tega vitamina.

Kar zadeva vitamin E, ena breskev zagotavlja 5% priporočenega dnevnega vnosa, nektarina pa 6%. Tako imajo breskve nekoliko več kalorij, ogljikovih hidratov in sladkorja, sicer pa se med seboj malo razlikujejo: oba sadja vsebujeta veliko sladkorjev, vlaknin in majhno količino mikrohranil, kot so vitamini in minerali.

Tako je težko odgovoriti na vprašanje, katero sadje je bolj zdravo, saj gre za bolj ali manj enako sadje in ni nobene relevantne študije, ki bi eno sadje razglasila za koristnejše za organizem.

Recept dneva: Sendvič iz lubenice