Do neizpolnjenih zavez Vlade so kritični Mladi zdravniki Slovenije, hkrati opozarjajo na slab sistem in še bolj slabe pogoje dela.
Predstavnica Mladih zdravnikov Slovenije asist. dr. Polona Gams je v pogovoru za spletni medij Domovina potrdila, da mladi zdravniki zaradi stavke čutijo pritisk.
Glede umika soglasij za nadurno delo pa je opozorila:
»S tem, ko so se v vodstvu Fidesa odločili, da pozovejo zdravnike k umaknitvi soglasja za nadurno delo, so hoteli izpostaviti to, da je zdravstvenih delavcev premalo. Kajti, če bi vsi delali samo 40 ur plus 8 na teden, se sistem sesuje. Vsa dežurna mesta, vsa urgentna mesta, vsa delovišča po širni Sloveniji, tega je preprosto preveč, da bi lahko vse izpolnili z delom po evropski direktivi. Zato je to zdaj za vlado naslednje opozorilo.«
Spomnila je tudi na predvolilne obljube, ko so ljudje, ki so danes na položajih, zagotavljali da bodo ppacienti prišli v 30 dneh do specialista, da bo vsakdo imel osebnega zdravnika in še bi lahko naštevali. To se ni uresničilo, ti predstavniki pa zdravnike, ki delajo v zasebnem in javnem sektorju, označujejo za dvoživke. Doktorica Gams ob tem prosi za spoštovanje.
»Mislim, da je beseda dvoživka res neprimerna in izraža nespoštovanje s strani tistega, ki jo uporablja. Spominja na neke stare avtoritarne sisteme. Ob tem bi prosila, da v tem dialogu vsi uporabljamo neko spoštovanje. Tako kot mi naslavljamo predstavnike vlade in novinarje, tako naj tudi oni nas.«
Ob tem je še poudarila, da prostorski, kadrovski, materialni ter organizacijski pogoji pogosto ne dosegajo minimalnih standardov za varno obravnavo.
Glede korupcije, s katero se je spopadalo že veliko ministrov in zaradi česar jih je veliko tudi odstopilo, pa jo žalosti, da jo je toliko. Želela bi si, da bi imeli neko strategijo razvoja, saj se zdravje ne bo končalo z eno vlado ali enim ministrom. Potrebujemo in potrebovali ga bomo vsi, ne glede na čas. Ko bomo potrebovali pomoč, pa si bomo ob tem želeli, da smo kakovostno obravnavani, je še dodala.