Solinska plovila

In je izšla! Zadnja v tercetu monografij, ki skupno pokrivajo vsa naša tradicionalna plovila, ki so plula ob naši obali od konca 18. st. do danes. Tako Batane Istre, kakor Tradicionalna plovila Istre in ravnokar izšla Solinska plovila so zahvaljujoč 40 let sistematičnih raziskovanj avtorja ohranila eno naših najpomembnejših obmorskih dediščin.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kdo ve, mogoče pa kdaj nastane tudi monografski kvartet. Slobodan Simič Sime ima namreč na področju tradicionalnih plovil še eno veliko željo in zanjo že precej nabranega znanja. To so tradicionalna plovila slovenskih rek in jezer. Mogoče bo zahvaljujoč njemu Slovenija prva država na svetu, ki bo imela v besedi in sliki ohranjena vsa tradicionalna plovila.

Pa se vrnimo k solinam. Vloga plovil je bila za soline nenadomestljiva že pred sezono pobiranja soli. Do njih je bilo potrebno namreč priti z mnogimi člani družine in prepeljati tja vse mogoče, kar je bilo potrebno za nekajmesečno življenje v solinah. V Piranu se je vse skupaj začelo s spektakularnim aprilskim odhodom solinarskih družin na stoterih natovorjenih barkah iz Pirana v te ali one soline. S plovili je bilo potrebno po zaključku solne sezone prepeljati vse stvari tudi nazaj. Soline pa je bilo potrebno pripravljati in popravljati skozi vse leto, ne zgolj pred solno sezono. Potrebno je bilo z lesom, blatom in kamni vzdrževati nasipe, kanale, prehode, mostove …  Za to so se uporabljala spet druga plovila. Najpomembnejša pa so bila tista, s katerimi se je po solinskih kanalih prevažalo sol od hišnih skladišč do velikih državnih skladišč v okolici. Teh je bilo nekoč veliko. Vsake soline so imele svoja domiciljna skladišča. Danes so najbolje ohranjena tista med Portorožem in Bernardinom, nekoč pa so bila na Seči, v Izoli, v Kopru in naprej do Trsta.

Solinska plovila naslovka Soline panorama

Monografija predstavlja vse tipe tradicionalnih plovil, ki so jih nekoč uporabljali v solinah v kakršen koli že namen, vse do velikih črnih maon in vlačilcev, kot tudi nekdanje načine prevoza soli, manevriranja s plovili po solinskih kanalih, nenavadno tehnično infrastrukturo solin, od vrtečih mostov do polmostov za natovarjanje soli in še marsikaj. Razumevanje delovanja solin je postalo celovito šele s to knjigo. Solinska plovila je prva publikacija, ki raziskuje in obelodanja to, v naših solinah nenadomestljivo in najvažnejšo »infrastrukturo«. Pričujoče delo je tudi zaradi stotin izvirnih fotografij, skic in ilustracij nenadomestljiv vir znanja in informacij vsem, ki jih kakorkoli zanimajo tradicionalna in solinska plovila Istre, življenje v naših obalnih mestih in podobno. Solinska plovila je obsežna in edinstvena knjiga v svetovnem merilu. Presenečeni boste nad kopico posredovanih informacij in nad tem, kako pomembna so bila plovila za naše soline skozi vso zgodovino.

Za nepozabno vzdušje na predstavitvi pa sta poskrbela Vanja Pegan, ki je nadvse čutno prebral uvodno črtico v knjigi in Piero Pocecco z ganljivo interpretacijo nekaterih ponarodelih skladb Faraonov.

Avtor: Slobodan Simič Sime
Založnik: MEDITERANUM Piran
Lektorica: Nataša Fajon
Prelom in priprava za tisk: Moj repro, d.o.o.
Format: 30 x 24cm
Obseg: 176 strani

Cena: 48 €

 

Monografijo lahko naročite na: zavod@mediteranum.si ali na številki 00386 40 729 555.